Okamura začal účtovat s médii a už přišla odpověď: Ohrožuje demokracii!

Předseda SPD se těší tak velké důvěře občanů České republiky, že to jeho straně vyneslo dvaadvacet mandátů ve Sněmovně. Okamura je nyní pochopitelně na koni, a tak od něho slyšíme silná slova namířená proti oponentům. Například médiím, která poukazují na jeho vlastní kontroverze.

Tomio Okamura dává jasně najevo, že na křivdy nezapomíná a s jednotlivými médii či novináři bude účtovat. A to pěkně konkrétně, s jedním po druhém. Po neudělení akreditací vybraným novinářům a nevpuštění do volebního štábu Svobody a přímé demokracie přišla nyní ostrá kritika veřejnoprávním médiím.Velká komunikační neobratnost je podle komentátorů patrná z výkonu předsedy SPD, který se snaží trestat případné názorové oponenty. Bohužel je tato snaha ukázkou toho, co pro Okamuru znamená transparentnost. Naposledy to zkusil při rozhovoru v rozhlasovém pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Spouštěcím mechanismem jeho výpadu vůči veřejnoprávním médiím byly pro něho nepříjemné dotazy na údajné vytunelování hnutí Úsvit přímé demokracie. Z toho byl obviněn svými nejbližšími spolupracovníky, a to i proto, že hnutí fakturoval stotisícové částky za mediální poradenství poskytnuté jeho vlastní osobou. Nicméně předseda nové strany argumentuje, že ho vyšetřila policie a konstatovala, že se nijak neobohatil.

Když se měl vyjádřit, zda SPD nehrozí podobný osud jako hnutí Úsvit, Okamura se rozjel. „Finanční problémy má například Český rozhlas, který má netransparentní hospodaření, proto chceme změnit zákon, aby spadal pod kontrolu NKÚ. A vy se tomu v Českém rozhlase a České televizi bráníte. Chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to,“ uvedl bez dalších podrobností, jak výnos z koncesionářských poplatků nahradit.

Pak ukázal na Český rozhlas Plus, který zveřejnil Okamurovu karikaturu za státní peníze, což se předsedovi SPD vůbec nelíbilo. „Kdo mu dal peníze? Koncesionáři. Kdo mu to dovolil v Českém rozhlase Plus? To je na hloubkovou kontrolu, jakým způsobem se tady vynakládají prostředky. Český rozhlas má velké problémy, a když budeme ve vládě, zásadně se zaměříme na Českou televizi a Český rozhlas,“ prohlásil Okamura.

Odmítl také spolupráci s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou, kterého údajně nikdy neviděl. A přišel útok na redaktorku: „Co mi to tu podsouváte? Vy si tady vezmete vylhané lži nějakých vašich kamarádů. Já vás znám z předchozích redakcí, kdy jste vytahovala špínu, která se nikdy nepotvrdila.“ 

Okamura ohrožuje demokratické principy

Na Okamurovy útoky zareagoval Český rozhlas ústy svého generálního ředitele Reného Zavorala. Ten prohlásil výroky politika za nepodložené a nepravdivé.

„Předseda SPD Okamura svými výroky o zestátnění ČRo a ČT ohrožuje principy demokracie. Český rozhlas se důrazně ohrazuje proti tvrzením předsedy SPD Tomia Okamury, která pronesl v pondělním rozhovoru v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu a která ohrožují demokratické principy, na nichž byla vybudována Česká republika. Hospodaření Českého rozhlasu bylo, je a bude vždy zcela transparentní. Úvahy o zestátnění médií veřejné služby by pak znamenaly pošlapání demokratického zřízení v naší zemi,“ píše se v tiskovém prohlášení, které si můžete přečíst v plném znění.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se vymezil vůči slovům Tomia Okamury.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se vymezil vůči slovům Tomia Okamury.

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:56 21. února 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  15
 • Super
  13
 • Trapas
  7
 • Haha
  4
 • Cože
  4
 • Sladký
  3


Komentáře