Tomáš Halík a další duchovní varují před Zemanem. Je prý morálně závadný!

„Prosíme, přijďte k volbám. Volte po zralé úvaze, neboť toto rozhodnutí nás všech má v demokratické společnosti skutečně význam a ovlivní další směřování naší země,“ poprosili po nedělní bohoslužbě ve svém prohlášení čteném v kostelích čeští a moravští biskupové. Ne všichni se však spokojili s obecným doporučením a rovnou varovali před znovuzvolením Miloše Zemana.

Podle některých církevních představitelů nereprezentuje Miloš Zeman křesťanské hodnoty a na funkci prezidenta se nehodí. Poměrně ostře se vůči stávající hlavě státu vymezil dominikánský provinciál Benedikt Mohelník ve svém předvolebním apelu na webu České dominikánské provincie.

„Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman znovu kandiduje na úřad prezidenta a že mu předvolební průzkumy přisuzují velkou podporu, měli by si křesťané o to víc uvědomit, jak důležitý bude každý odevzdaný hlas. Když dlouhodobě sledujeme působení současného prezidenta a jeho okolí, vyplývá z toho, že si Miloš Zeman objektivně nezaslouží, aby mu upřímní křesťané a vůbec všichni lidé, kteří vyznávají morální rozměr politiky, při nadcházejících prezidentských volbách dali svůj hlas,“ nabádá věřící Mohelník a zdaleka není sám.

„Dát hlas pro Zemana bych považoval za těžké morální provinění proti zájmům naší země. Ten člověk z mnoha důvodů - od morálních po zdravotní - je naprosto nezpůsobilý vykonávat funkci prezidenta republiky,“ vyjádřil se pro ČTK také jezuita Tomáš Halík, který s prezidentem vede dlouhodobě polemiku.

Generální sekretář Ekumenické rady církví a duchovní Starokatolické církve Petr Jan Vinš si zase myslí, že věřící volič by měl při výběru prezidentského kandidáta se vší vážností uvažovat o hodnotách bytostně křesťanských, jakými jsou pravda a vytváření pokoje mezi lidmi dobré vůle.

„Osobně se domnívám, že současný prezident v tomto ohledu dlouhodobě selhává, a nedokážu si představit, že bych mu s čistým svědomím mohl dát v nadcházející volbě svůj hlas,“ uvedl.

Změnu na Hradě by chtěl také biskup Starokatolické církve v ČR Pavel Benedikt Stránský: „Nechce se mi na pravdu a slušnost u prezidenta rezignovat a svým hlasem chci vyjádřit přesvědčení, že změna bude užitečná.“ 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:58 8. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  68
 • Super
  29
 • Tvl
  5
 • Sladký
  4
 • Haha
  3
 • Cože
  2
Komentáře