O záchranu fotbalistů se snaží čeští hasiči. Jaký plán Thajcům navrhli?

Chlapci uvěznění v thajské jeskyni poslali rodičům dojemné dopisy. Na pomoc se jim zatím vydali čeští odborníci či Elon Musk. | foto: Profimedia.cz

Situace dvanácti mladých thajských fotbalistů a jejich trenéra začíná být vážná. V jeskyni, kde jsou uvězněni, totiž nebezpečně klesá množství kyslíku, strašákem jsou pak i hrozící deště, které by mohly zvednout hladinu vody. Záchranáři pečlivě zvažují všechny možnosti a ruku k dílu teď přiloží i dvojice českých expertů, velezkušení hasiči Petr Vodička a David Kareš. Jaký je jejich plán na záchranu?

Jen těžko si lze představit, co se nyní odehrává v hlavách záchranářů, kteří mají na starosti vysvobození dvanácti chlapců a jejich trenéra ze zatopené thajské jeskyně. Stále totiž zřejmě nemají přesný plán. Původně se mluvilo o dlouhém potápěčském výcviku, posledně zase o snaze provrtat se k týmu skrze jeskynní systém, což se ale zatím stále nepodařilo.

K jeskyni Tcham Luang Nang Non se mezitím sjíždějí odborníci z celého světa, aby se pokusili ten nejlepší způsob záchrany vymyslet. Mezi nimi je i dvojice předních českých hasičů Petr Vodička a David Kareš, za kterými stojí i řada zkušeností se záchrannými misemi v zahraničí.

„Na místo dorazili už během dopoledne a už provedli i rekognoskaci terénu. Byli se podívat v jeskyni, jak to na jejím začátku vypadá. Zvažovali jsme čerpadla pro velkoobjemové čerpání, ale poté, co prošli ten začátek a viděli, jak to vypadá, tak bylo jasné, že není možné je nasadit. Terén je velmi členitý, těžko dostupný a není možné tam ta velká a velmi těžká čerpadla dostat,“ popsala Blesku mluvčí českých hasičů Nicole Zaoralová.

Trenér se rodičům svých svěřenců omluvil a vzkázal, že se o chlapce postará.

Trenér se rodičům svých svěřenců omluvil a vzkázal, že se o chlapce postará.

Nakonec tak sešlo z původního plánu premiéra Andreje Babiše poskytnout Thajcům velkokapacitní čerpadla, místo toho čeští hasiči navrhli poskytnout více menších, tzv. kalových čerpadel, která jsou vhodná k odčerpávání znečištěné vody. Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem už změnu nabídnuté techniky odsouhlasili.

„Kolem jedné hodiny našeho času pan plukovník Kareš, který je na místě, je v krizovém štábu jménem České republiky nabízel. Jde o zhruba 10 až 15 kusů,“ dodala Zaoralová. 

Nyní je otázkou, zda na postup nabízený českou stranou kývnou Thajci. Vodička s Karešem totiž na místě nemají nejen konečné slovo, ale dokonce ani přístup k aktuálnímu záchrannému plánu. Jejich úlohou je pouze nabídnout co nejlepší variantu a čekat, zda ji vedení celé akce schválí.

Pokud by Thajci skutečně na použití kalových čerpadel kývli, spolu s technikou se na místo vydají i čtyři čeští potápěči a dalších šest členů obslužného personálu.

Podle všech informací také v jeskyni skutečně probíhá potápěčský výcvik uvězněných chlapců. Rozhodně však nemá trvat čtyři měsíce, je pouze přípravou na případnou okamžitou evakuaci, k níž by došlo v případě příchodu přívalových dešťů. Mladí fotbalisté trénují alespoň základní pohyby ve vodě, většina z nich totiž neumí ani plavat.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 4. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  17
 • Tvl
  13
 • Haha
  9
 • Trapas
  9
 • Sladký
  9
 • Cože
  5
Komentáře