Obchodní řetězec pravděpodobně prodává infikované uzeniny, počet nakažených hepatitidou E roste

Gril je třeba udržovat čistý. | foto: Profimedia.cz

Velmi znepokojivou zprávu uveřejnili vědci z britské vládní agentury PHE (Veřejné zdraví Anglie). Privátní značka jednoho ze supermarketů prý každoročně nakazí svou šunkou a klobásami na tisíce zákazníků. Agentura uvádí, že na základě jejich zjištění se u dané skupiny infikovaných hepatitidou typu E prokázalo, že tito lidé konzumovali značkové výrobky ze „supermarketu X“.

Agentura Veřejné zdraví Anglie zaznamenala u zvýšeného počtu britských občanů příznaky hepatitidy E. Ta se projevuje od obyčejné únavy po závažné poškození jater a mozku.Výzkum zjišťoval spotřebitelské návyky u šedesátky z nakažených osob, které určitě nevycestovaly mimo území Spojeného království, a ukázalo se, že účastníci studie nakupovali šunku nebo klobásy v „supermarketu X“.

Ačkoliv autoři průzkumu odmítli sdělit jméno obchodníka, jehož se šíření nákazy týká, podezření ostrovních médií padá na obchodní řetězec Tesco. Britské ústředí totiž na dotaz, zda se jedná o Tesco, odmítlo informaci potvrdit nebo vyvrátit, uvádí The Sun.

Studie odhaduje, že dovezené vepřové maso infikuje na 150 až 200 tisíc lidí ročně. Podle odborníků je povaha infekce dynamická a vyzvali k tomu, aby se prozkoumaly složité postupy chovu zvířat chovaných na maso.

„Zdá se, že se něco změnilo v chovu zvířat, takže je příliš prasat nakaženo při samotné porážce. To je problém jak producentů, tak všech maloobchodníků,“ říká jeden z autorů výzkumu profesor Richard Tedder.

Zdroje kontaminovaného masa jsou detekovány mimo území Spojeného království, u jehož prasat se nákaza kmenovým virem hepatitidy E neprokázala. Naopak tomu je u masa dodávaného především z Holandska a Německa. K infikování masa dochází nedostatečným tepelným zpracováním.

Hepatitida typu E, jinak zvaná zabijačková žloutenka, způsobuje těžkou cirhózu jater a závažné neurologické poruchy. Pro zdravotně rizikovou skupinu lidí, například těhotné ženy, může znamenat až smrtelné nebezpečí.

Vyjádření tuzemského řetězce Tesco k podezření britských médií se nám do uzávěrky tohoto článku nepodařilo získat, respektive k tomu zatím nemůže nic říci. Podle našich informací ale v tuto chvíli probíhá prověřování šarží a zjišťování, zda totožné zboží nenajdou zákazníci i na českých pobočkách.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:57 19. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  37
 • Super
  14
 • Haha
  11
 • Tvl
  10
 • Trapas
  9
 • Sladký
  9


Komentáře