Špína, drsný film o znásilnění. Týká se mých kamarádek, tvrdí režisérka Nvotová

Tereza Nvotová promluvila o znásilnění. | foto: Herminapress

Tereza Nvotová má za sebou svůj režisérský debut. A začala opravdu zostra. Úspěšná herečka ve středu představila svou filmovou prvotinu Špína, která vypráví příběh svým učitelem znásilněné dívky, která se pokusí o sebevraždu. A herečka toto téma tabuizované nevybrala náhodou. Přiznává, že se znásilněním má v jejím okolí své zkušenosti mnoho žen.

Film Špína ukazuje život sedmnáctileté Leny, která měla pohodový život, dokud ji v jejím dětském pokojíčku neznásilnil její vlastní učitel matematiky. Dívka se pokusí o sebevraždu a skončí na psychiatrii.A jelikož Tereza nezastala jenom post režisérky filmu, ale společně se scénáristkou Barborou Námerovou pracovala na námětu, nedalo nám to se ji nezeptat, proč si vybrala takto ponuré téma. A odpověď nás opravdu šokovala.

To ma jsme si s Bárou vybraly, protože nám přišlo šílené kolika lidém kolem nás se to stalo. Já osobně nemám zkušenost se sexuálním násilím. Náznaky zažila podle mě každá žena. O to víc mě štve, že lidi, které mám nejradši, něco takového zažili nebo zažívají. Film ale nevznikl čistě z hněvu, ačkoliv tam v provopočátku byl,“ přiznává herečka, která nechtěla specifikovat o jaké blízké osoby šlo.

Dalším z důvodů bylo, že toužila bořit mýty. „Oběťmi znásilnění se nestávají opilé dívky v krátkých sukních, ale nejen podle posledních průzkumů, ale i zkušeností lidí kolem mě je nejčastějším pachatelem někdo z blízkého okolí a děje se to většinou doma nebo ve známém prostředí,“ říká herečka s tím, že podle statistik se každá desátá žena stala obětí sexuálního napadení.

Ačkoliv ona měla štěstí a takové zkušenosti nemá, nebezpečí se jí nevyhýbá. „Když jsme cestovali po Střední Americe, napadly nás děti s mačetami. Daly mi mačetu pod krk a já jim dala kabelku. Pak odešly,“ říká s klidem herečka s odstupem času.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:01 18. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  27
 • Cože
  15
 • Trapas
  12
 • Super
  9
 • Sladký
  7
 • Tvl
  7


Komentáře