Šándor o Tereze v Pákistánu: Má štěstí, že heroin pašovala jinam! I tak to ale bude zlé

Situace, do které se dostala jednadvacetiletá Češka Tereza H., je slušně řečeno nezáviděníhodná. Na letišti v Pákistánu ji celníci zadrželi s devíti kilogramy heroinu a hrozí jí teď tvrdý trest v zemi, která je mimo jiné proslulá tím, že místní pašeráci drog jsou mnohdy trestáni smrtí. Na co by se mladá blondýna měla připravit? Na to jsme se zeptali bezpečnostního poradce Andora Šándora.

Podle Šándora čekají Terezu z Uherského Hradiště velice nepříjemné časy. „Pákistánské vězení není procházka růžovou zahradou. Pašování drog se zde trestá smrtí, faktem je, že tento trest neuplatňují na cizince. Myslím, že jí hrozně přitížil ten objem té dávky. Jedna věc by byla dávka pro osobní potřebu, něco jiného je ale devět kilo,“ říká na úvod Šándor.

Bývalý člen generálního štábu Československé lidové armády také prozradil, proč jsou pákistánská vězení mnohými považována za jedna z nejtvrdších na celém světě. „Je to jiný civilizační kruh, bude to mít asi hodně těžké,“ odhaduje Šándor.

Bezpečnostní analytik také Expresu prozradil, že rodina zadržené Češky by Terezu v nejbližší době očekávat neměla. V Pákistánu si nejspíše delší dobu pobude.

„Myslím si, že Pákistánci ji vydají, pokud ji tedy vydají, až po rozsudku. České diplomacii by mohla pomoct Evropská unie, ať to má trochu nějakou váhu,“ říká dále Šándor, který čin mladé Češky nemůže pochopit.

Tereza Hlůšková po zadržení v Pákistánu.

Tereza Hlůšková po zadržení v Pákistánu.

Terezu celníci zadrželi na mezinárodním letišti Allama Iqbal v Pákistánu a podle tamních médií bylo důvodem devět kilogramů heroinu, ten se Tereza H. snažila propašovat z pákistánského města Láhaur až do Spojených arabských emirátů.

Tereza měla pašovat devět kilogramů heroinu.

Tereza měla pašovat devět kilogramů heroinu.

Šándor míní, že právě fakt, že Tereza pašovala heroin mimo hranice Pákistánu, by mohl v konečném důsledku hrát podstatnou roli. „Možná jí to paradoxně může trochu  pomoci, protože to nebylo určeno pro pákistánský trh. Kdyby pašovala pro Pákistánce, tak by to pravděpodobně bylo horší. Byla by to přitěžující okolnost.“

Podle posledních informací bude Tereza muset projít  veškerými procesy běžného vyšetřování. Bude se rozhodovat o vazbě, následně o kauci. 

Pak až se bude čekat na soud, který rozhodne o výši trestu. V současné době lze jen těžko odhadovat, jaký rozsudek si zadržená Češka vyslechne.

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:40 11. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  82
 • Super
  29
 • Trapas
  29
 • Cože
  15
 • Tvl
  15
 • Sladký
  13
Komentáře