jít naiDNES.cz

Všichni přemýšleli, jak dělat umění, já chtěl dělat pořady pro lidi, říká Adamec

Režisér nechtěl dělat filmy jako Fellini. | foto: Expres.cz: Tilen Vajt, Jiří Pitrof

Miss České republiky, Slavíci, ale i kultovní seriál Sanitka. To všechno jsou projekty, ve kterých „měl prsty“ uznávaný televizní režisér Jiří Adamec (70), který byl hostem Telebrit. Na rozdíl od svých spolužáků šel po studiích filmové a televizní fakulty rovnou do televize. Chtěl dělat pořady pro diváky.

Po škole zamířil do televize dělat pořady, které budou bavit lidi. „Ostatní seděli v kavárně Slavia a přemýšleli o tom, jak to nandaj Fellinimu a Bergmanovi. Já jsem tuhle ambici neměl. Já jsem chtěl dělat televizní pořady, na které se budou dívat diváci a které mě budou bavit,“ nastiňoval Jiří Adamec v Telebritách počátky své kariéry, jakým směrem se rozhodl vydat. Jak se už dávno ukázalo, zvolil dobře, protože jeho pořady byly úspěšné.

To se mi splnilo a plně mě to uspokojilo. A oni, co seděli v tý kavárně Slavia, tam v mnoha případech sedí dodnes, nebo natočili filmy, na které nikdo nechodí do kin. To mě neláká,“ pochvaloval si režisér svou volbu a narážel na tvůrce, jejichž filmy jsou hodnotné, nicméně mají jen nízkou návštěvnost v kinech. Tvůrce se od začátků soustředil na televizního diváka a lákaly ho pořady, které budou především bavit, které budou s divákem komunikovat.

Když my jsme dělávali primitivní zábavné české pořady, pejorativně nazývané estrády, tak jsme mívali v průměru zhruba tři a půl milionu diváků. Tři a půl milionu stokrát za sebou každou sobotu,“ představuje režisér čísla, která svědčí o úspěšnosti pořadů, na kterých se podílel. Zároveň se obuje do soutěží, jejichž koncept je převzatý a zakoupený ze zahraničí, čímž je například oblíbená SuperStar.

Když má dnes finále zábavné soutěže typu, o kterém hovoříme, tedy onen převzatý pořad ze zahraničí, třeba osm set tisíc a je nejsledovanějším pořadem večera všech televizních stanic, tak si nemyslím, že je to správně,“ hodnotí Jiří Adamec kriticky SuperStar a srovnává dnešní pořady s těmi dřívějšími a zamýšlí se nad tím, proč dnešní pořady nemají takovou sledovanost.

Nemyslím si, že je to v tom obsahu. Je to v té formě, která nekomunikuje s těmi, kteří se na to dívají. Není to pro diváky, a proto jich je tak málo,“ zatímco v internetových televizích vidí budoucnost a předpokládá, že televize, jak je známe dnes, zaniknou.

„Samozřejmě že televize budoucnosti bude vypadat tak, že si zvolím nějaký kód a na tom si zvolím program, na který já se budu chtít dívat. Buď to bude vysílání internetové televize, nebo to bude archiv,“ dodal na závěr.

Rozhovor s Jiřím Adamce na další témata sledujte v pořadu Telebrity ZDE.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 pondělí 15. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  14
 • Super
  13
 • Tvl
  10
 • Haha
  8
 • Cože
  8
 • Sladký
  8
Komentáře