jít naiDNES.cz

Všichni přemýšleli, jak dělat umění, já chtěl dělat pořady pro lidi, říká Adamec

Režisér nechtěl dělat filmy jako Fellini. | foto: Expres.cz: Tilen Vajt, Jiří Pitrof

Miss České republiky, Slavíci, ale i kultovní seriál Sanitka. To všechno jsou projekty, ve kterých „měl prsty“ uznávaný televizní režisér Jiří Adamec (70), který byl hostem Telebrit. Na rozdíl od svých spolužáků šel po studiích filmové a televizní fakulty rovnou do televize. Chtěl dělat pořady pro diváky.

Po škole zamířil do televize dělat pořady, které budou bavit lidi. „Ostatní seděli v kavárně Slavia a přemýšleli o tom, jak to nandaj Fellinimu a Bergmanovi. Já jsem tuhle ambici neměl. Já jsem chtěl dělat televizní pořady, na které se budou dívat diváci a které mě budou bavit,“ nastiňoval Jiří Adamec v Telebritách počátky své kariéry, jakým směrem se rozhodl vydat. Jak se už dávno ukázalo, zvolil dobře, protože jeho pořady byly úspěšné.

To se mi splnilo a plně mě to uspokojilo. A oni, co seděli v tý kavárně Slavia, tam v mnoha případech sedí dodnes, nebo natočili filmy, na které nikdo nechodí do kin. To mě neláká,“ pochvaloval si režisér svou volbu a narážel na tvůrce, jejichž filmy jsou hodnotné, nicméně mají jen nízkou návštěvnost v kinech. Tvůrce se od začátků soustředil na televizního diváka a lákaly ho pořady, které budou především bavit, které budou s divákem komunikovat.

Když my jsme dělávali primitivní zábavné české pořady, pejorativně nazývané estrády, tak jsme mívali v průměru zhruba tři a půl milionu diváků. Tři a půl milionu stokrát za sebou každou sobotu,“ představuje režisér čísla, která svědčí o úspěšnosti pořadů, na kterých se podílel. Zároveň se obuje do soutěží, jejichž koncept je převzatý a zakoupený ze zahraničí, čímž je například oblíbená SuperStar.

Když má dnes finále zábavné soutěže typu, o kterém hovoříme, tedy onen převzatý pořad ze zahraničí, třeba osm set tisíc a je nejsledovanějším pořadem večera všech televizních stanic, tak si nemyslím, že je to správně,“ hodnotí Jiří Adamec kriticky SuperStar a srovnává dnešní pořady s těmi dřívějšími a zamýšlí se nad tím, proč dnešní pořady nemají takovou sledovanost.

Nemyslím si, že je to v tom obsahu. Je to v té formě, která nekomunikuje s těmi, kteří se na to dívají. Není to pro diváky, a proto jich je tak málo,“ zatímco v internetových televizích vidí budoucnost a předpokládá, že televize, jak je známe dnes, zaniknou.

„Samozřejmě že televize budoucnosti bude vypadat tak, že si zvolím nějaký kód a na tom si zvolím program, na který já se budu chtít dívat. Buď to bude vysílání internetové televize, nebo to bude archiv,“ dodal na závěr.

Rozhovor s Jiřím Adamce na další témata sledujte v pořadu Telebrity ZDE.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 pondělí 15. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  14
 • Super
  13
 • Tvl
  10
 • Haha
  8
 • Cože
  8
 • Sladký
  8
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře