„Kojoteror“ matek: Klusová se zastává kojení na veřejnosti, problém je někde jinde

Kojení je přirozená věc a téměř každý s přiměřeným IQ si je toho vědom a vyvozuje z toho praktické závěry, jak to asi vypadá, když přijde na věc. Matky jsou s dětmi venku, jejich ratolest začne brečet a dožadovat se potravy, tudíž ano, je na místě miminko nakojit, nikdo však netvrdí, že si matka musí zalézt do podzemního krytu, aby k aktu došlo. Zcela odlišnou věcí je ale fotit se během kojení a k veřejnému kojení vybízet.

Světový týden kojení je tu a české celebrity a další veřejně exponované osobnosti mají potřebu se k otázce kojení vyjadřovat a poukazovat na jeho nezpochybnitelné výhody. Řada z nich ale po letech kojení a z nevysvětlitelného pocitu „udavače trendů“ začíná postrádat míru, své kojení neustále fotí (to se dětem jistě líbí!), vkládá na sociální sítě a povzbuzuje ženy k tomu, aby se toho nebály, když je to přece tak přirozené.

Tamara Klusová (32), zasloužilá matka tří dětí: Společnost tento akt matky s dítětem vnímá jako intimní věc. Já ho vnímám jako naprosto přirozenou věc. Když máme žízeň, napijeme se. Když máme hlad, najíme se. A rozhodně se při těchto aktivitách nejdeme někam schovat pod deku nebo na záchod,“ píše manželka jednoho z našich nejúspěšnějších hudebníků současnosti.

My si k tomu dovolíme rozvést pár připomínek.

To, že je kojení přirozená věc, ještě neznamená, že se zároveň nemusí jednat o intimní věc. Tyto dvě věci si vůbec nemusí odporovat. Milovat se s partnerem je také přirozená věc, zároveň však vysoce intimní, a většinou, pokud to není pod vlivem demižonu vína, děje se tak doma, a ne na náplavce nebo na ulici, kde kolem proudí stovky lidí. Když potřebujeme vykonat potřebu, jdeme záležitost vyřešit na záchod, až na výjimku u malých dětí, které někdy nezbývá než odtáhnout nad kanál nebo ke stromu u kraje chodníku.

Kojení je intimní. Během kojení matka s dítětem sdílí nejen potravu, díky které si dítě imunizuje dost zásadním způsobem tělo, ale také je to o hlubokém citu, který spolu dítě s matkou sdílí, je to v tu chvíli jen jejich svět. Pokud je dítě hladové, je samozřejmostí ho nakojit. Není potřeba to ale dělat způsobem, že vytáhnu prso, div mě nestáhne k zemi, přičemž kolemjdoucí div neomdlí úlekem, nemluvě o starší generaci, která by se z úleku už nemusela probrat.

Když přijde na kojení, pro dítě i pro matku je v tu chvíli přirozené dítě prostě nakojit.

Tečka.

Nemusí to ale vypadat jako militantní tažení exhibicionistických matek, lze to celé provést elegantně, účelně a bez toho, aby kojící matky musely celému světu ukazovat, jak ony si s tím hlavu rozhodně nelámou, když je to ta přirozená věc, a vy se třeba běžte vycpat. 

Je to podobné, jako když půjdete s malým dítětem do kavárny nebo vinárny, kam lidé chodí popít, pracovat nebo si jen tak odpočinout. V momentě, kdy do provozovny vtrhne matka se řvoucím dítkem, všichni jaksi mají porozumění pro to, že dítě občas řve a že to chvíli může trvat. Je ale zároveň očekávatelné, že taková žena se dítě bude snažit utišit, a pokud to není možné, s dítětem se odebere na odchod. Pokud místo toho v danou chvíli bude požadovat jen respektující okolí a sama nic nepodnikne, je to prostě jen sobecké, nevhodné a bezohledné.

Nehledě na to, že namísto uspokojení základních potřeb dítěte se tyhle matky hledí hlavně vyfotit na Instagram.

Takže, milé dámy, kojte si podle potřeby, ale nemusíte to nutně demonstrovat a strkat všem pod nos. Každý máme jiné vidění světa, pocházíme z jiného prostředí a někomu to jen nemusí být příjemné. Vždyť svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, že?

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 neděle 2. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

  • 211
  • 64
  • 27
  • 19
  • 17
  • 15