Neotřelá a záhadná! Tajemství hitu Ella a jeho zpěvačky, která neměla lehký osud

Ve věku 70 let zemřela francouzská zpěvačka France Gall, kterou celosvětově proslavil její hit Ella, elle l'a. Kdo je autor písně a o kom v ní France zpívá?

Píseň Ella, elle l’a byla poprvé vydána jako singl z jejího alba Babacar 24. srpna roku 1987. V českém překladu název znamená „Ella, ona na to má“.Song složil její manžel, francouzský zpěvák a skladatel Michel Berger. Jistě vás napadne, proč je v názvu právě jméno Ella. Je to proto, že France Gall chtěla písní vzdát hold své oblíbené americké jazzové zpěvačce Elle Fitzgerald, která byla též nazývána „First Lady of Song“.

V mnoha evropských zemích zaznamenala píseň velký úspěch a začala šplhat na horní příčky hudebních hitparád, kam také brzy dosáhla. V Rakousku a Německu se chvíli hit držel dokonce úplně na špici hudebních žebříčků. V rodné Francii v prestižní French SNEP Singles Chart byl druhý.

France milovala zvířata.

France milovala zvířata.

V roce 2008 se dočkala píseň úspěšného coveru v podání Kate Ryan a i po více než dvaceti letech zaznamenala obrovský úspěch.

O rok později pak Ryan píseň nazpívala také anglicky. V Česku se tento hit těšil vždy velké oblibě a nejinak tomu jistě bude i po smrti původní interpretky.

Neotřelá a záhadná

Podle zpěvačky Jane Birkin byla Gall neotřelá, upřímná i záhadná.

V soukromém životě zažila France Gall několik těžkých ran. V roce 1992 zemřel ve věku 44 let na infarkt její manžel Michel Berger, který je nejen autorem hitu Ella, elle l’a, ale i Tout pour la musique. O pět let později podlehla cystické fibróze její dcera Pauline.

France Gall patřila v šedesátých letech k nové popové generaci

France Gall patřila v šedesátých letech k nové popové generaci

France byla v prosinci hospitalizovaná kvůli těžké infekci. Její úmrtí znamená další velkou ztrátu pro francouzskou popovou scénu během několika týdnů. Před měsícem podlehl rakovině ve věku 74 let rockový idol Johnny Hallyday.

Fotogalerie

Komentáře

Expres.cz