Jak se liší dětské tábory v Česku a USA? Bizarní jídla, plýtvání, směšné zákazy

Téma dětských letních táborů patří k těm nejdiskutovanějším. Rodiče porovnávají jednotlivá zařízení, typy stravování a organizaci, nás však zajímalo, jaké jsou naše tábory v porovnání s těmi americkými. Podařilo se nám zkontaktovat ženu, která jezdí vypomáhat do Spojených států pravidelně a její slova nás zaskočila: „Děti spotřebují neuvěřitelné množství cukru!“

Všechno má své klady i zápory. Zatímco české tábory stále nechávají dětem i dospělákům relativně velký osobní prostor, ve Spojených státech je vedoucí spíše otrokem. Rozvrh je striktně nalajnovaný včetně programu, v rámci kterého má každá minuta své přesné místo v harmonogramu.

V této nekompromisní systematice však dětem poskytují příliš prostoru v jiných oblastech.

„Překvapilo mě, jak jsou děti hlučné a nikomu to nevadí. Naopak je v tom vedoucí podporují. Při jídle křičí, zpívají písničky a hrají hry. Vůbec nejsou ukázněné a nikdo se je ani nesnaží usměrnit. Jako by se řídili pravidlem, že dítě je zákazník, a jak se říká, náš zákazník, náš pán,“ tvrdí dívka, která vypomáhá na dětském táboře poblíž New Yorku.

„Vedoucí je povinen trávit s dětmi každou minutu. Spí s nimi v chatičce, jí u stolu. Nemůže nechat děti ani vteřinu o samotě.“

Bizarní stravování plné kontrastů

Zaměřme se však spíše na stravování. Zatímco v Česku musí organizátoři táborů dodržovat přísná pravidla vaření a stravování, v Americe se dětem podává hlavně to, co jim chutná, bez ohledu na výživu.

„Vůbec nedbají na zdravou stravu. Jejich jídla nemají žádný nutriční řád. Děti spotřebují neuvěřitelné množství cukru. Už tak sladké potraviny navíc neustále doslazují. K snídani mají nejčastěji muffiny, donuty nebo jiné sladké pečivo. Bramborová kaše se dělá pouze z prášku, skoro ke všemu jsou pak jako příloha chipsy. Jídla se přitom točí pořád dokola. Rozmanitost nulová.“

I pečivo se dětem doslazuje. Neváhají do něj navíc napustit ani barvivo.

Pro ověření jsme se proto zeptali i jiné Češky, která se účastnila tábora ve Spojených státech, a dostalo se nám podobných informací.

„Někdy mají zdravé jídlo, ale dost je toho děláno z polotovarů, jejichž složení je všelijaké. K večeři mají třeba hot dog a pytlík chipsů. Je to hodně o kontrastech. Na salát dostanou nízkokalorický dresing, přitom mají ale neomezený přístup k majonéze a kečupu.“

Příprava míchaných vajec: Prášek se zalije horkou vodou, to utvoří tuhou hmotu, která se rozmačká šťouchadlem na brambory. Toto je výsledek.

Jídlo se ve velkém vyhazuje

Nejhorší na tom ovšem je to plýtvání.

„Jídlem Američani opravdu nešetří. Na dojídání se tady nehraje. Každý správný Američan si nandá plný talíř a nesní z toho ani polovinu. Zbytek se vyhazuje a je to opravdu neskutečné množství jídla.“

I volská oka se dětem na táborech servírují z polotovarů.

Na to, zdali dětem vedoucí nedá pokyn, aby si nechaly nandat jen tolik, kolik sní, se nám dostalo jasné odpovědi: „Ne. Dítě je tu pán, proto se mu nic nezakazuje, ani nepřikazuje.“

Pravidlo číslo 1: Dětí se nedotýkat!

Před táborem dostanou všichni jeho pracovníci několikadenní školení, jehož výstup je v jistých momentech k neuvěření. Například pracovníci kuchyně mají přísný zákaz se dětí dotýkat.

„Než děti přijely, dostali jsme několik přednášek, jejichž výstupem bylo asi toto: Nesmíme pít alkohol, používat před dětmi telefon, mít sex s osobou mladší 17 let, a když už chceš mít sex, musíš si dojít do health centra pro kondom a dělat to tak, aby tě nikdo neviděl. A hlavně se nesmíš dotýkat dětí! Vyvodili jsme z toho, že bude lepší se jim vyhýbat a nemluvit s nimi vůbec.“

Tábory jsou ve Spojených státech často velmi luxusní. Mají plnohodnotné vybavení.

Co dodat na závěr? Ještě že žijeme v Česku a než na dokonalý systém sázíme na zdravý rozum.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 čtvrtek 30. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

  • 58
  • 34
  • 31
  • 18
  • 17
  • 13