V Sýrii zabíjel sovětský sarin? Rusové omylem zveřejnili důkazy

Fotografie pořízená ruskými novináři a omylem zveřejněná televizí Russian TV ukazuje údajné barely se sarinem sovětské provenience krátce po raketovém útoku USA | foto: Twitter

Internetem se šíří fotografie pořízená ruskými novináři na syrské vojenské základně Šajrát následně po americkém odstřelování raketami Tomahawk ze Středozemního moře. Jsou na ní údajně barely s vražedným sarinem a odborníci na nich údajně rozpoznávají sovětské armádní označení.

Pikantní na celé záležitosti je fakt, že fotografie s možným důkazním materiálem pořídili omylem novináři z tendenční proputinovské televize Russia Today. Na existenci možné kompromitující fotografie informoval nezávislý server Real Russia Today.Obrázek s barely a údajným obsahem sarinu prý unikly náhodou, když fotku použili novináři v galerii ilustrující ničivý dopad amerického útoku na základnu. Následně byl záběr s hromadami barelů u tunelového hangáru z televizních webů stažen.

K tomu došlo zřejmě v návaznosti na kritickou diskuzi na sociálních sítích, kde s armádní problematikou obeznámení Rusové sami komentovali typické barely na chemické zbraně sovětské provenience.

Server zveřejnil i jiné snímky, na nichž probíhá likvidace zakázaných chemických zbraní ruskými vojáky v Sýrii, kde jsou barely obdobné.

Rusko stojí na straně režimu Bašára Asada, který použití zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu popírá. Ve městě Chán Šajchún došlo k masakru osmdesáti lidí včetně třiceti dětí.

Nervy drásající záběry útoku poté obletěly svět a byly i hlavním spouštěcím mechanismem k útoku americké armády nařízenému prezidentem Donaldem Trumpem.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:16 18. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  15
 • Tvl
  10
 • Super
  8
 • Haha
  8
 • Cože
  4
 • Sladký
  4


Komentáře