Zemi chrání neviditelný štít. Syčí a bez něj bychom byli všichni dávno mrtví!

Je zajímavé, že vědci až nyní zjistili, že naše existence je současně ohrožená a zároveň v bezpečí. Za všechno mohou velmi nebezpečné radioaktivní částice, které každou vteřinu bombardují naši Zemi. Pokud by dopadaly na zemský povrch, bylo by po nás veta. Jenže nedopadají, Země má v záloze jakýsi záhadný neviditelný štít.

Štít je někde ve výšce zhruba 11 kilometrů nad zemským povrchem. Chrání Zemi před superrychlými zabijáckými elektrony. Zní to jako nějaké sci-fi, ale je to realita.

Ve vysokých vrstvách atmosféry se pohybují téměř rychlostí světla elektrony z vesmíru, které jsou vysoce radioaktivní. Na to, že elektrony nedopadají na Zemi, ale odráží se od jakéhosi neviditelného štítu, přišli vědci z Colorada, kteří zkoumali data z družic Van Allen Probes za poslední dva roky.

Štít chrání Zemi před superrychlými zabijáckými elektrony.

Vědci doposud soudili, že tyto rychlé elektrony (jejich rychlost je závratných 160 000 km/s) zanikají v atmosféře poté, co se srazí s molekulami kyslíku. Jenže data odhalila, že existuje naprosto ostrá a přesná hranice, přes kterou se elektrony nedostanou. Jakoby tam byl nějaký neviditelný štít.

„Je to jako by ty elektrony narážely do skleněné zdi. Je to, jakoby něco vytvářelo štít podobný tomu ze Star Treku, který odrážel mimozemské zbraně. Pozorujeme neviditelný štít, který odráží elektrony. Je to mimořádně záhadný jev,“ říká profesor Daniel Baker z univerzity v Boulderu v Coloradu.

Vědci ihned začali spřádat teorie, co by mohlo být příčinou onoho neviditelného štítu. Magnetické pole nebo radiové vlny se podařilo vyloučit pomocí experimentů. Nakonec by to snad mohlo být díky jinému jevu, který je skoro stejně podivný, jako štít sám.

„Plasmasférický sykot“, není věc, o které by se učilo ve fyzice na střední škole. Je to mimořádně vzácný a téměř neprozkoumaný fenomén. Když byl zaznamenán, v mikrofonech se ozýval podivný sykot, což dalo jevu název. Jednou z mála vlastností, kterou lidé o plasmasférickém sykotu vědí, je, že dokáže vychylovat subatomární částice ze svých drah.

Právě proto se vědci domnívají, že štít má co dočinění s tímto jevem. Každopádně je to celé velká záhada, které vědci hodlají přijít na kloub.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:58 pondělí 20. března 2017. Anketa je uzavřena.

  • 70
  • 24
  • 19
  • 17
  • 16
  • 15