Americká NASA připravuje misi, která by měla poprvé dopravit člověka na Mars. Až na historický okamžik dojde, bude možná posádka před přistáním muset žádat o povolení k přistání majiteli planety. Zdá se vám to absurdní? Brit Philip Davies by vás možná přesvědčil o opaku.
Doktor Davies o sobě tvrdí, že je vlastníkem planety Mars. Tvrzení je to na první pohled neuvěřitelné, planety přeci nikdo vlastnit nemůže. Stejný zákon, který vlastnictví vesmírných těles zakazuje, ale zároveň Daviesovi umožňuje, aby si vlastnictví nárokoval.
Davies vychází z úmluvy o volném vesmíru, která byla přijata v roce 1967. Tento poněkud zastaralý právní předpis ale příliš nereflektuje současnou situaci a v mnoha ohledech je dnes nepoužitelný. Zatímco ti, kteří s vesmírem pracují například při opravách vesmírných stanic, se řídí zvyklostmi, doktor Davies lpí na doslovném znění.
Úmluva na jednu stranu zakazuje jen tak si přivlastnit hvězdy, planety nebo jiná vesmírná tělesa. Zároveň ale umožňuje výjimku. Pokud se někdo stará o zvelebení nehostinné vesmírné krajiny, může si jí nárokovat. A přesně o tuto výjimku se opírá i doktor Davies.
Jako amatérský astronom Davies přes teleskop 6 let vysílá na Mars laserové paprsky. Tvrdí, že fotony, které dopadnou na povrch rudé planety pomohou uvolnit do atmosféry oxid uhličitý, což přispěje k možné obyvatelnosti Marsu. Vědci i právníci nad jeho výkladem kroutí hlavou, zároveň ale uznávají, že má svým způsobem pravdu.
„Chápu, že nárokovat si vlastnictví Marsu je přehnané, ale o to mi přesně jde. Chci jen upozornit na to, že vesmírná úmluva je zastaralá a nepoužitelná. Já si z toho víceméně dělám legraci, ale co kdyby to někdo zneužil ve vší vážnosti,“ vysvětluje své chování Davies.
Fotogalerie |