Americká astronomka a fyzička Vera Cooper Rubin se zabývala problematikou rychlosti rotace galaxií. Za svůj život jich pozorovala nejméně 200.
Její objev takzvané „ploché rotační křivky“ je dodnes považován za nejpřímější a nejprůkaznější důkaz temné hmoty.
K vědě inspirovala i své čtyři děti. Všechny později získaly titul Ph.D. v oblasti přírodních věd. Je po ní pojmenován asteroid 5726 Rubin.
A to rozhodně není jediné ocenění, kterého se jí dostalo. Jako druhá žena v historii získala ocenění Gold Medal of the Royal Astronomical Society.
Byla členkou nejprestižnějších učených společností, jako jsou Papežská akademie věd či Národní akademie věd Spojených států.
Temná hmotaJe to označení hypotetické formy hmoty. Její existence by vysvětlovala nesrovnalosti mezi některými skutečně pozorovanými a vypočítanými hodnotami z modelů. O povaze chybějící hmoty existuje množství teorií, většina z nich se shoduje na faktu, že ji lze ve vesmíru pozorovat jen díky jejímu gravitačnímu vlivu na okolní objekty tvořené běžnou „svítící“ hmotou, ale neemituje elektromagnetické záření. Odtud její označení jako temná hmota. |
Fotogalerie |