jít naiDNES.cz

Trump vs. Obama: Nadbíhání Rusům, tajné schůzky, napíchlé telefony

Prezident Donald Trump se svým předchůdcem Barackem Obamou. | foto: Expres.cz

Kdo by si náhodou myslel, že prezidenti Obama a Trump spolu budou držet basu, ten velmi rychle vyšel z omylu. Po úvodních ceremoniích, kdy si ještě oba potřásali rukou to nyní vypadá, že Trump doslova zametá s Obamou, ovšem sám má na krku četná obvinění ze strany Obamových demokratů.

Celá válka začala kolem dlouho zveřejňovaných spekulací, že za zvolením Donalda Trumpa stojí Rusové, respektive ruské hackerské útoky. Trump to popírá, tajné služby tvrdí opak. Trump s nimi kvůli tomu vede ostrý spor, stejně tak se mu nelíbí, jak o případu spekulují některá média. Ta navíc zjistila, že lidé z Trumpova volebnho štábu měli schůzky s ruským velvyslancem a dalšími ruskými politiky.

Z úřadu se kvůli tomu pod tlakem médií musel poroučet Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn. Ten si měl telefonovat s velvyslancem Kisljakem den předtím, než Obamova administrativa vyhostila pětatřicet ruských diplomatů za špionáž. Ve stejném maléru je i ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který o svých schůzkách s Kisljakem lhal pod přísahou před senátem.

Pletky s Rusy měl i Jared Kushner, další Trumpův poradce a současně manžel dcery Ivanky. Na seznamu problémových lidí z Trumpova okolí je i Roger Stone, Carter Page a Paul Manfort. Všichni jsou pod těžkou palbou demokratů, médií a dokonce i části republikánů. Skandál kolem Trumpa a jeho vztahů s Ruskem tak spíše bobtná, než že by měl nějak v tichosti vyšumět.

Trump však v posledních dnech přešel do útoku. Kromě toho, že se rozhodl část médií zcela ignorovat, zaútočil i na Obamu a demokraty. Žádá vyšetřování dvou nejhlasitějších kritiků, demokratky Nancy Pelosiové a Chucka Schumera, protože i oni se podle něj setkali s Rusy, a to dokonce přímo s Putinem. Kontakty jsou sice z roku 2003 ale i tak by se to mělo prověřit. A to zdaleka není vše.

Trump se nechal slyšet, že jeho telefony v Trump Tower nechal napíchnout a odposlouchávat před volbami Barack Obama. „Nové dno!“ Je to jako Watergate!“ Podobnými výkřiky plnil poslední dny svůj twitterový účet. Obamův mluvčí Ben Rhodes samozřejmě všechny tyto informace popřel a poukázal na to, že žádný americký prezident si odposlechy nemůže jednoduše objednat.

Prezident Donald Trump se svým předchůdcem Barackem Obamou.

Prezident Donald Trump se svým předchůdcem Barackem Obamou.

Trump však přitopil pod kotel i dál. Podle něj Obama sliboval prostřednictvím Vladimira Medveděva Putinovi, že pokud bude Obama zvolen, USA budou k Rusku „více flexibilní“. Tajné službě DNC prý navíc Obama znemožnil přistup k mailům Hillary Clintonové po té, co se zjistilo, že byly hacknuté.

Trumpovi zjevně celé vyšetřování leze krkem a začínají mu téct nervy. V pátek odletěl do svého vlastního luxusního resortu Mar-a-Lago po té, co prý v Oválné pracovně seřval své poradce Steva Bannona a Rience Priebuse za to, že dopustili, aby byl Seissons vláčen v médiích a vyšetřován.

Válka mezi Trumpem a zbytkem světa, který v jeho očích reprezentuje především Obama, republikáni a tisk, se rozjíždí na plné obrátky a zřejmě nebude nouze o další překvapivá zjištění.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:22 pondělí 3. července 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  8
 • Haha
  8
 • Tvl
  6
 • Trapas
  5
 • Cože
  4
 • Sladký
  4
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat