Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Svět
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz

    Opravdoví Bondové: 5 životních příběhů nejslavnějších špiónů historie

    Nasazovali životy, měnili identity, získávali informace, fingovali vlastní smrt. 5 nejdůležitějších tajných agentů historie. | foto: Blickamabend.ch

    5. listopadu jde do našich kin nová bondovka. V porovnání se skutečnými tajnými agenty je ale 007 jenom dobře oblečený školáček. Čtěte jejich fascinující životní příběhy.

    1. Virginia Hall - Kulhající dáma

    Původem Američanka pracovala v Britské tajné službě během 2. světové války. Mezi její úkoly patřily sabotáže, pomoc odboji a sestřeleným pilotům, zároveň byla také dopisovatelkou New York Postu. Kvůli zranění jí museli amputovat nohu a v dřevěné protéze často schovávala tajné dokumenty.

    Odtud také její přezdívka Kulhající dáma. Gestapo se ji zoufale snažilo dopadnout. Málem se jim to podařilo v roce 1942, Virginia ale dokázala utéct přes Pyreneje do Španělska. Pak už ji nikdy nechytili a Virginia se dožila 76 let. Její krycí jméno v nacistických šifrách bylo Artemis, podle řecké bohyně lovu.

    Virginia Hall.

    2. Witold Pilecki, který dobrovolně odešel do Osvětimi

    Pilecki byl polský voják, který se dobrovolně nechal odvést do Osvětimi. Měl tam totiž několik tajných úkolů. Primárně měl Spojence informovat o situaci v koncentračních táborech - byl jeden z prvních, který mluvil o plynových komorách. Podařilo se mu také zorganizovat několik menších útěků vězňů. Pomocí nasazování bakterií, způsobujících tyfus, také trávil táborové oficíry.

    Měl v plánu koncentrační tábor za pomoci spojenců a polských povstalců ovládnout, podporu ale nakonec nezískal a plán neuskutečnil. Po téměř 1000 dnech, které v Osvětimi strávil, utekl a připojil se k povstalecké armádě ve Varšavě. Po válce byl odsouzen na smrt kvůli protikomunistickým názorům a v roce 1995 mu byl posmrtně udělen řád Polonia Restituta.

    Witold Pilecki.

    3. Richard Sorge - špion, který rozhodl 2. světovou válku

    Richard operoval už od roku 1933, kdy se Hitler dostal k moci. Na Stalinův příkaz působil v Japonsku, kde získal informace jak o útoku na Pearl Harbor, tak o operaci Barbarossa. Stalin ale špionovi nevěřil.

    Když se ale později jeho informace potvrdily, dostal za úkol zjistit, jestli Japonsko chystá útok na Sovětský svaz. V roce 1941 poslal Stalinovi zprávu, že Japonci nic takového neplánují. Díky tomu Rusové stáhli jednotky ze Sibiře a dokázali tak odrazit německý útok na Moskvu, což zvrátilo dosavadní průběh války.

    Richard Sorge.

    4. Frederick Joubert Duquesne, který chtěl pomstít sestru

    Frederick bojoval ve Druhé búrské válce v roce 1902 - na straně Jižní Afriky. Proč? Duquesne totiž z duše nenáviděl Brity, narodil se v Kapsku. Když se po válce vrátil do Velké Británie, jeho zášť se ještě prohloubila. Zjistil, že jeho matku poslali do koncentračního tábora a sestru mu zabili; to měl na svědomí Lord Kitchener.

    Hlavně proto se ve Frederickově hlavě zrodil plán vyhodit do povětří Kapské Město, kde Kitchener přebýval. To se mu ale nepodařilo, chytili ho a zavřeli. Pomsty dosáhnul, když z vězení utekl - křižník, na němž se Kitchener plavil, navedl na podvodní minu. Aby odvrátil podezření, nafingoval svou vlastní smrt.

    Znovu o něm bylo slyšet až za 2. světové války, kdy byl tajným agentem nacistů. Působil v USA, kde organizoval přes 30 špionů, kteří donášeli na Spojence. Nakonec je FBI v čele J. Edgarem Hooverem odhalila. Byl odsouzen k 18 letům vězení a krátce po propuštění - odseděl si 13 let - zemřel kvůli špatnému zdraví.

    Frederick Joubert Duquesne.

    5. Sidney Reilly - předloha Jamese Bonda

    Podle mnohých historiků je Reilly jakýmsi super-špiónem 20. století. Miloval hazard, luxus a ženy - podařilo se mu svést manželku ruského ministra a ukořistit informace o obchodu se zbraněmi. Pracoval pro několik různých zemí na několika kontinentech. Přezdívalo se mu Špionské Eso.

    V roce 1918 si ho Bolševici najali kvůli atentátu na Lenina. Útok selhal a Reillyho odsoudili k smrti. Jeho blízkým přítelem byl spisovatel R. H. Bruce Lockhart, který se kamarádil také s Ianem Flemingem, autorem příběhů o Jamesi Bondovi. Historky, které mu Lockhart o Reillym vyprávěl, Fleminga hodně inspirovaly při tvorbě „Nula-nula-sedmičky“.

    Sidney Reilly.
    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 5:00 pondělí 29. února 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      29
    • Haha
      12
    • Trapas
      11
    • Sladký
      10
    • Cože
      9
    • Tvl
      9