Na jaře je statisticky nejvíc sebevražd, ale vědci stále nevědí proč

Kdy byste očekávali největší počet sebevražd? Pravděpodobně na podzim, když prší a všude je odporné šedé bláto. Jenže chyba lávky - nejčastěji se lidé rozhodnou skoncovat se životem na jaře! Proč, to ale nikdo netuší. Vědci ale přišli se zajímavou teorií, která by pochmurnou záhadu mohla vysvětlit.

„V jarních měsících umírá vlastní rukou o 20 až 60 procent více lidí než v měsících zimních,“ řekl vědec Fotis Papadoulos z Uppsala University ve Švédsku, který se sebevraždami zabývá již velice dlouho. To je poněkud překvapivé, protože deprese bývaly obvykle dávány do souvislosti s nedostatkem denního světla. Logicky by tedy lidé měli pomýšlet na smrt častěji v zimě, než na jaře, jenže tomu tak očividně není.

To, jakou budete mít náladu, úzce souvisí s hladinou hormonu serotoninu v těle. Ten v mozku řídí právě náladu a čím více ho budete mít, tím lépe si budete připadat. Je notoricky známým faktem, že uvolňování serotoninu do krve spouští sluneční svit. Opět tedy žádný důvod, proč byste na jaře měli mít větší chuť se zastřelit, než v zimě.

Serotonin má ale také vedlejší účinky, o nichž se až donedávna příliš nemluvilo.

„Vím, že když léčíme lidi pomocí antidepresiv, trvá to asi tři až čtyři týdny, než se nám podaří zvednout jim náladu. V této době bývá řada lidí více podrážděných a vznětlivých, což může způsobit, že mohou jednat zkratkovitě. Možná, že na menšinu lidí má podobný vliv sluneční světlo,“ uvedl odborník na dobrovolné odchody ze světa s tím, že již byl prokázán překvapivý fakt, že některá antidepresiva naopak pravděpodobnost sebevraždy mohou zvýšit.

Jiná teorie zase tvrdí, že za zvýšený počet sebevražd na jaře může počínající pylová sezóna a alergie. Ty totiž mohou způsobovat chemické změny v lidském mozku. „Mohlo by se to zdát přehnané, ale našli jsme souvislost mezi vysokou koncentrací pylu a počtem sebevražd u žen,“ oznámil psychiatr z University of Maryland Teodor Postolache.

Pokud jste tedy alergičtí na pyl a máte v poslední době chmurnou náladu, možná byste na sebe měli raději dávat pozor. Jeden nikdy neví, co se v lidském mozku odehrává...

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:01 24. července 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  8
 • Sladký
  8
 • Haha
  6
 • Tvl
  6
 • Cože
  4
 • Trapas
  4
Komentáře

Mohlo by vás zajímat