jít naiDNES.cz

Kdo k nám vozí migranty z Libye? Potetovaná Němka, kapitánka lodi Sea-Watch 3

Mladá Němka je kapitánkou záchranářské lodi. | foto: koláž Expres.cz

Kapitánkou jedné z lodí, která u libyjských břehů zachraňuje migranty, je pětatřicetiletá Němka z Bonnu Pia Klempová. Vystudovala biologii a chtěla se věnovat ochraně mořských živočichů. Téměř jedenáct let už nemá trvalé bydliště a v loňském roce strávila na lodi celých deset měsíců.

Nejprve měla lodní průkaz na menší plavidla, ale nyní je schopna uřídit v podstatě jakoukoli loď. Propracovala se z pomocné síly až na kapitánku.

Nutno dodat, že celosvětově je jen každá stá loď kormidlována ženou. Svůj „pracovní den“ tráví od 10 do 16 hodin a poté od 22 hodin až do 4 do rána na můstku, kdy krouží v libyjských vodách. Využívá vln k tomu, aby šetřila palivo. Práci má ale i po úspěšném zakotvení v nějakém evropském přístavu. Na lodi zkrátka žije.

„Sea-Watch 3 hraje velice důležitou roli pro celou civilní záchrannou flotilu. Nabízí nám výrazné zvýšení bezpečnosti i v těžkých mořích. Na palubě lodi Sea-Watch 3 jsme schopni poskytnout dostatečnou podporu více zachráněným lidem po delší dobu,“ říká Klempová.

Říká, že je smutné, že migrantům pomáhají vlastně jen dobrovolníci a politici se v jejich záchraně příliš neangažují. Na palubě její lodi Sea Watch 3 je mnoho lékařů, kteří chodí pomáhat v době své dovolených. Posádka se stále rozrůstá, ale i tak je pro každého plavba náročná.

Nejhorší pro ni je, když přijede pozdě a uprchlíkům už nemůže pomoci, také když část z nich vezmou na palubu Libyjci a vrátí je zpátky. Mnozí z nich mají jizvy a říkají, že byli v Libyi mučeni.

Pia Klempová tak nechápe, proč pro ně Evropané nedělají víc, a nejvíce ji prý těší radost migrantů, když poprvé uvidí evropské břehy…

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 13. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  524
 • Tvl
  117
 • Super
  21
 • Cože
  18
 • Sladký
  14
 • Haha
  13
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat