jít naiDNES.cz

Dívka s nejslavnějšíma očima: 34 let od objevení Šarbat Guly, ikony magazínů

Dívka z obálky NG Šarbat Gula v letech 1984, 2002 a 2018 | foto: koláž Expres.cz

Je to už třicet čtyři let, co se na obálce časopisu National Geographic objevila mladá pákistánská dívka s velkýma zelenýma očima Šarbat Gula. Vyfotil ji Steve McCurry při své cestě po Pákistánu, kdy ho zaujal její hluboký pohled plný utrpení. Nyní ji vypátral znovu a zde je její příběh.

K prvnímu jejich setkání došlo v roce 1984 v uprchlickém táboře Nasir Bagh. Když Steve dívku poprvé fotografoval, byla sirotek a bylo jí dvanáct let. 

Její rodiče zemřeli při náletech Sovětského svazu na Afghánistán a Šarbatinu rodinu tehdy tvořila už jen babička a sourozenci, kterým se podařilo uprchnout do sousedního Pákistánu.

Fotograf začal znovu dívku hledat v devadesátých letech, aby zjistil, co se s ní stalo. Jelikož se jí tenkrát nezeptal na jméno, trvalo mu to mnoho let, během nichž se setkal se spoustou podvodníků, kteří tvrdili, že ji znají, některé podvodnice se za ni dokonce vydávaly.

Až v roce 2002 se mu to konečně podařilo.

Šarbat Gula (46) si na fotografa pamatovala a svolila s novým focením. Měla také radost, když poprvé uviděla svoji fotografii, která ji proslavila po celém světě.

Fotograf později zjistil, že se dívka po pár letech od jejich  setkání vdala, měla děti a stále žila se statusem uprchlíka ve skromných podmínkách. Poté se s rodinou vrátila do do rodného Afghánistánu, ale špatná situace je donutila znovu prchnout. V Pákistánu si navíc zažádala o občanství pod jiným jménem a hrozilo jí vězení.

Předloni byla sice deportována domů, ale v Kábulu ji čekalo milé překvapení.

Vřelého přijetí se jí dostalo přímo od prezidenta a také obdržela klíče od nového bytu. Její rodina tak poprvé dostala šanci na lepší život.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:48 20. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  30
 • Trapas
  9
 • Haha
  8
 • Sladký
  8
 • Tvl
  8
 • Cože
  6
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat