jít naiDNES.cz

Svatby v Řecku: Muži se modlí, aby to bylo na celý život, kvůli penězům!

Z filmu Moje tlustá řecká svatba | foto: FTV Prima/ IFC Films

Vdavky v Řecku, to musí být romantika! Modré moře, sněhobílé domky, zapadající slunce, stoly prohýbající se pod náporem dobrot. Svoje o tom ví i hudebník Josef Vágner, který si na Krétě vzal svou lásku Marlene. Pro rodilé Řeky se ale vysněný den může stát později dost drahou noční můrou.

I když se víra a náboženství v Řecku těší velké úctě a oblibě, i sem dolehla vlna jistého „uvolnění“. Novomanželé si tu sice slibují lásku až za hrob, často si to ale nedlouho po svatbě rozmyslí a nastanou problémy, často i existenční.

„Brali jsme se po několikaleté známosti. Tady navíc neexistuje, abyste pozvali jen úzkou rodinu a pár přátel. Třeba my měli tisícovku hostů. Svatba mě vyšla na pětadvacet tisíc eur. Rok a půl nato ode mě žena odešla,“ vyprávěl nám čtyřicátník Nikos, který na řeckých ostrovech pracuje jako delegát a průvodce, který si manželské štěstí moc dlouho neužil.

Platit, platit, platit

„To stane i v lepších rodinách,“ snažili jsme se celou věc trochu zlehčit. To jsme ale ještě netušili, co přijde vzápětí. „V Řecku to ale není tak jednoduché. Manželce musím podle zákona platit výživné do té doby, než se znovu vdá, aktuálně jsou to zhruba čtyři stovky eur. K tomu musíte připočíst taky výživné, náklady na školné naší dcerky, hlídání, protože exmanželka se živí jako zpěvačka...,“ zaskočil nás náš řecký společník, který teď své bývalé choti přeje hlavně to, aby si co nejdřív našla nového ženicha a neotálela se svatbou.

Ještě pernější to mají muži v sousedním Turecku. Při výběru nevěsty se tu dle tradic velmi aktivně podílí rodina, a to zejména matka. I tady pak musí ženich sáhnout hluboko do kapsy a svou milovanou patřičně zajistit, nejlépe rovnou bytem či domem, případně jeho vybavením. Na rodině nevěsty jsou pak menší výdaje, jako je výbava, tedy třeba ručníky, nádobí nebo ložní prádlo.

„Žena také dostává darem šperky ze zlata, které jsou od počátku jejím majetkem a netýká se jich jeho případné dělení, kdyby se pár rozvedl,“ vysvětluje delegátka Firo-tour Eva Studená. Ta největší zábava ale Turkům začne po svatbě. Místní ženy jsou náročné, a to ve všech směrech. Navíc disponují silným hlasem, který v případě potřeby ještě „vytuní“ do maxima, a tak turečtí muži raději udělají vše, co jim přikážou a co jim na očích vidí.

V této souvislosti už člověk chápe, proč se v tomto regionu (a nejen v něm) muži často od žen separují v kavárničkách a drží se při sobě. A rozhodně nemusí jít jen o zásady související s islámem. Prostě chtějí chvíli klid...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:22 2. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  13
 • Trapas
  12
 • Haha
  9
 • Tvl
  9
 • Sladký
  7
 • Cože
  3
Komentáře