Starosta Kosu čelí obvinění místních: Uprchlíci ho měli vynést na Olymp!

Oblíbený dovolenkový ráj v Egejském moři, řecký ostrov Kos v posledních letech stihly hned dvě kruté rány. Loni ho zasáhlo zemětřesení, před ním se zase potýkal s náporem migrantů, kteří připluli od tureckých břehů. Lví podíl na (ne)řešení následné krize místní přisuzují hlavně starostovi Kosu Georgeovi Kyritsisovi.

Tyrkysové moře, překrásné pláže a středomořské slunce. Co jiného si na dovolené přát? Představu o ideálním místě pro trávení zaslouženého volna ale v roce 2015 velmi vážně poznamenala uprchlická krize.

Na tisíce migrantů nebyl ostrov připraven, nehledě na to, že turisté z celé Evropy včetně Česka začali houfně rušit své rezervace. Kos tak přišel o velkou část příjmů, které plynou hlavně z turistického ruchu. A Kyritsis měl neutěšené situace ještě využít pro svůj prospěch.

„Hrál to tehdy na obě strany. Nebylo žádným tajemstvím, že se chce dostat do parlamentu, nebo rovnou do vlády, a tak hrál líbivou politiku, aby se těm nahoře zavděčil. To, že se migranti toulali bezprizorně po ulicích hlavního města, spali na ulicích a pod stromy vykonávali potřebu, to je i jeho práce,“ svěřil se nám na Kosu turistický průvodce Nikos.

Jak je důležité míti turisty!

Vypočítavost se ale starostovi Kosu nijak zvlášť nevyplatila, ba co víc, vrátila se mu i s úroky. Ve vládě ani v parlamentu na něj rozhodně nečekali a v očích obyvatel Kosu už bude navždycky tak trochu za zrádce.

A to přestože po své nepovedené expanzi do vládní čtvrti Atén začal horečně kopat za „svůj“ ostrov.

 „Pak si celou věc přehazovali jako horký brambor, Kyritsis odmítal převzít zodpovědnost za stav věcí a volal po rychlé nápravě z pevniny. Po vyřešení krize se tvářil jako velký vítěz a patriot. My ale dobře víme, jak se zachoval,“ pokračoval Nikos s tím, že do konce volebního období starosty zbývá ještě jeden rok. Dát všanc budoucnost celého ostrova pro svůj prospěch, to není krok, nad kterým by se dalo mávnout rukou.

„Na turistech jsme závislí. Však taky s nadsázkou říkáme, že spolu s Krétou a Rhodem živíme celé pevninské Řecko.  Každý na Kosu podniká v oblasti turistiky či pracuje ve službách. I poslední továrny na zpracování rajčat jsou zavřené, podobně jako cementárny. Existuje jen pár rodinných podniků. Jiné pracovní příležitosti tu nejsou,“ připomíná Nikos.

I přesto se sem v poslední době stěhují ti, kdo odsud kvůli nedostatku práce před lety odešli. „Otevírají si tu bistra, restaurace v hipsterském stylu, ale i tradiční taverny a snaží se navázat na tradici svých rodičů,“ dodává náš průvodce.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:40 čtvrtek 1. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

  • 18
  • 7
  • 6
  • 6
  • 6
  • 6