10 největších korporací na světě: Tyhle firmy vydělávají víc než zbytek světa

Ekonomický průzkum ukázal šokující skutečnost. 10 největších korporací vydělalo za minulý rok více peněz než 180 z celkových 195 existujících států dohromady. Mezi 100 nejbohatšími ekonomickými subjekty světa je pak jen 31 států, zbytek tvoří nadnárodní firmy. Kterých 10 ovládá většinu peněz na světě a co jim k tomu pomohlo?

1. Walmart

Země původu: USA
Odvětví: Obchodní řetězce
Příjmy: 482,1 bilion dolarů

Walmart

Potravinářský řetězec Walmart se na prvním místě žebříčku největších korporací umístil za 20 let jedenáctkrát. Obchody Walmartu naleznete v USA, Kanadě, Mexiku, Brazílii, Velké Británii, Jihoafrické Republice, Japonsku a pochopitelně i na internetu. Seženete zde prakticky cokoliv a za nízké ceny. Zakladatel řetězce Sam Walton byl celá osmdesátá léta nejbohatším mužem v USA, než ho předběhl Bill Gates.

2. State Grid

Země původu: Čína
Odvětví: Energetika
Příjmy: 329,6 bilionů dolarů

State Grid

Druhé místo v žebříčku patří čínskému provozovateli energetické přenosové soustavy. Rekordní zisky jsou dány i tím, že firma je státní a tudíž má v obrovské Číně monopol. Její dceřiné společnosti provozují ty největší elektrárny v zemi a obchodují s energetickými komoditami na asijských i globálních trzích. Zaměstnává bezmála 2 miliony lidí a má podíl v energetických společnostech na Filipínách, v Malajsii ale i v Austrálii.

3. China National Petroleum

Země původu: Čína
Odvětví: Ropný průmysl
Příjmy: 299,3 biliony dolarů

China National Petroleum

Stejně jako State Grid je i největší čínská ropná společnost státním podnikem s naprostým monopolem na území Číny. Kromě ropy má pod palcem i zemní plyn a provozuje přes dceřiné společnosti vše možné od poskytovatelů energetických služeb po benzínové pumpy. Obchoduje téměř se všemi producenty ropy na Blízkém východě, ale i s Ruskem nebo Novým Zélandem.

4. Sinopec Group

Země původu: Čína
Odvětví: Ropný a chemický průmysl
Příjmy: 294,3 biliony dolarů

Sinopec

Další z čínských státních ropných gigantů. Na rozdíl od CNP na třetím místě se ale zabývá průmyslovým využitím ropy a jejím dalším zpracováním. Pod palcem má kromě rafinérií a zpracovatelských závodů i většinu chemického průmyslu v zemi. V posledních letech se soustředí na africký trh a dle analytiků je prudce na vzestupu a lze očekávat, že do pěti let bude čínskou jedničkou.

5. Royal Dutch Shell

Země původu: Nizozemí, Velká Británie
Odvětví: Ropný průmysl
Příjmy: 272,1 bilion dolarů

Shell

Největší evropský ropný gigant působící ve 140 zemích světa vznikl už v roce 1907 sloučením holandské společnosti Royal Dutch a britské Shell Transport&Trading. Zabývá se primárně vyhledáváním, těžbou i zpracováním ropy a zemního plynu, ale má rovněž rozsáhlé přepravní, obchodní a marketingové aktivity. Je největším producentem leteckého paliva a významným sponzorem v motosportu.

6. Exxon Mobil

Země původu: USA
Odvětví: Ropný průmysl
Příjmy: 246,2 biliony dolarů

Exxon Mobil

Těžařská a zpracovatelská ropná společnost vznikla v americkém Texasu sloučením dvou největších místních korporací Exxon a Mobil. Historicky je přímým potomkem legendární Standard Oil Company Johna D. Rockefellera. Je jedním z největších výrobců motorových olejů a průmyslových maziv. Společnost nechvalně proslula též popíráním globálního oteplování nebo havárií ropného tankeru Exxon Valdez.

7. Volkswagen

Země původu: Německo
Odvětví: Automobilový průmysl
Příjmy: 236,6 bilionů dolarů

Volkswagen

Největší světová automobilka ve svém německém koncernu sdružuje výrobu aut mnoha značek. Mezi ně patří kromě samotného Volkswagenu též luxusní Audi, Bentley, Bugatti, Porsche nebo Lamborghini, nákladní automobily MAN nebo Scanie, osobní Seat či česká Škoda a rovněž motocykly Ducati. Aut každoročně koncern úhrnem vyrobí téměř deset milionů.

8. Toyota Motor

Země původu: Japonsko
Odvětví: Automobilový průmysl
Příjmy: 236,6 bilionů dolarů

Toyota

Automobilka z japonského Aichi příští rok oslaví své 80. narozeniny. Dlouhodobě se vedle Volkswagenu a americké General Motors jedná o jednu ze tří nejvýznamnějších společností v automobilovém průmyslu. V roce 2012 vyrobila svůj historicky dvou set miliontý vůz a v produkci tak předběhla své dva největší konkurenty. Vyrábí jak nákladní a užitkové vozy, tak osobní auta. Celosvětovou jedničkou je ve vývoji a výrobě elektromobilů

9. Apple

Země původ: USA
Odvětví: Elektronika
Příjmy: 233,7 bilionů dolarů

Apple

Původně na koleně založená firmička technologického génia Steva Jobse se stala největším výrobcem hardware a software na světě. Právě průkopníkům z Applu můžeme být vděční za mnoho technologických vylepšení, bez kterých bychom si dnes nemohli ani představit běžný život. Vyrábí počítače, mobilní telefony, tablety, hudební přehrávače, chytré hodinky a mnoho další elektroniky. Ke všem přístrojům sami vytváří i operační programy a softwarové vybavení. Apple je rovněž držitelem mnoha ocenění za minimalistický design.

10. BP

Země původu: Velká Británie
Odvětví: Ropný průmysl, energetika
Příjmy: 226 bilionů dolarů

BP

Největší čistě britská ropná a energetická společnost vznikla už počátkem 20. století jako Britsko-Perská ropná společnost. Současné gigantické podoby nabyla v roce 2008, kdy se její součástí stala těžařská společnost Amoco. V té době se jednalo o největší průmyslovou akvizici v dějinách. V povědomí ji máme díky čerpacím stanicím BP a Aral nebo motorovým olejům Castrol, ale celosvětově provozuje mnoho elektráren, přenosových soustav nebo rafinérií a zpracovatelských závodů. V posledních letech patří k největším investorům do fotovoltaiky.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:04 středa 11. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 22
  • 13
  • 12
  • 11
  • 11
  • 9