Brutální masakr v Egyptě. Proč teroristé zaútočili na mešitu?

Mešita Ravda v Bir al-Abdu, kde přišlo o život 305 lidí, včetně 27 dětí. | foto: Profimedia.cz

Páteční masakr v mešitě na severu Sinajského poloostrova má už přes tři stovky obětí. K vraždění se sice zatím nikdo nepřihlásil, ale je více než pravděpodobné, že ho mají na svědomí extremisté z teroristické organizace Islámský stát. Proč se rozhodli vzít útokem právě mešitu?

Celý Egypt se od soboty zahalil do černého a prezident  Abdal Fattáh Sísí vyhlásil třídenní státní smutek. Při pátečním teroristickém útoku na mešitu byly zavražděny přes tři stovky věřících, včetně 27 dětí. Mnoho dalších osob je ve velmi vážném stavu.

Útok byl veden až s neuvěřitelnou brutalitou. Přibližně třicet ozbrojenců s černým praporem teroristické organizace Islámský stát dorazilo k mešitě v pěti vozech a zaujali útočné pozice u vchodů a oken. Ve chvíli, kdy místní imám zahájil modlitbu, začali teroristé střílet a házet granáty na přibližně 500 lidí, kteří v tu dobu byli v mešitě.

Podle svědků, kteří útok přežili, si teroristé počínali obzvláště brutálně. Po palbě procházeli skrz mrtvá těla a kontrolovali, zda někdo nejeví známky života. Do těch, kteří se ještě hýbali či dýchali, stříleli z bezprostřední blízkosti. Než přijela policie, z místa činu se zločincům podařilo uprchnout.

Proč si však bojovníci Islámského státu vybrali za cíl právě mešitu? Terčem jejich útoku se stali vyznavači súfismu, mystické formy islámu, kteří mešitu využívali k modlitbám. Tuto formu islámu mnozí ortodoxní věřící považují za kacířskou a súfisté jsou častým terčem teroristických organizací.

Egyptská armáda hned v sobotu provedla odvetu a zaútočila na horskou oblast, kde se měli pachatelé teroristického činu skrývat. Podle televize Al Arabíja se armádě podařilo zabít  několik teroristů zapojených do pátečního masakru v mešitě.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:34 26. března 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  9
 • Sladký
  7
 • Cože
  6
 • Tvl
  6
 • Trapas
  5
 • Haha
  4
Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat