jít naiDNES.cz

Hipsteři z Letné? Kdepak, tito fešáci jsou z Kurdistánu! Proti IS bojují módou

To jsou fešáci, co? Chcete o nich vědět víc? | foto: Instagram

Módní bloggeři jsou stále v kurzu, a to, zdá se, nejen v Evropě a Americe. V Iráku před několika měsíci vznikl gentlemen's club s názvem Mr. Erbil. Má 30 stálých členů a všechno jsou to fešáci. A i když vypadají k nerozeznání od hipsterů, které potkáte třeba na Letné, tihle jsou hodně zdaleka - jsou to iráčtí Kurdové.

Kurdy má většina z nás zapsané jako odvážné, leč rozporuplné bojovníky. Za vlastní samostatný stát neváhají vraždit, zároveň ale celkem efektivně bojují s Islámským státem. Jejich kultura ale obsahuje mnohem víc.

Tak to jsou oni; členové gentlemens clubu Mr. Erbil!

Tak to jsou oni; členové gentlemens clubu Mr. Erbil!

Vloni například vznikl první kurdský gentlemen’s club jménem Mr. Erbil - to podle hlavního města kurdské oblasti na území Iráku. Má asi 30 stálých členů a na Instagramu jeho profil sleduje 25 tisíc lidí.

Na kurdský den vlajky se skupina oblékla do tradičních oděvů, každý tomu ale...

Na kurdský den vlajky se skupina oblékla do tradičních oděvů, každý tomu ale dodal vlastní stylovou tečku.

Na první pohled jde těmto v módě se vyžívajícím elegánům o to chlubit se kreativními outfity, organizovat kulturní sešlosti nebo je alespoň propagovat. Jejich cílem je ale něco mnohem podstatnějšího.

Fanoušci na gentlemenech obdivují také boj za ženská práva. Několikrát týdně...

Fanoušci na gentlemenech obdivují také boj za ženská práva. Několikrát týdně sdílí fotografie stylových a inspirativních kurdských (a nejen těch) žen.

Chtějí ukázat, že ani v zemi, která je zmítaná válkou, se civilisté nemění na bezduchá zvířata, naopak se snaží zachovat si bohatou kulturu a touží po lepším životě, pro který jsou ochotni ledacos udělat. Co jim ale táhne nejvíce fanoušků je jejich boj za ženská práva.

Momentálně má asi 30 stálých členů.

Momentálně má klub asi 30 stálých členů.

Několikrát do týdně na svém Facebooku i Instagramu sdílejí fotografie stylových kurdských - ale nejen těch - žen a dívek. Nedávno postli fotografii půvabné Dashni Morad, slečny, která se stará o osiřelé děti a především o sexuální otrokyně, co se zachránily z područí Islámského státu.

Tihle fešáci se srdcem na pravém místě jsou zkrátka cool.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 26. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  18
 • Trapas
  13
 • Haha
  10
 • Cože
  10
 • Tvl
  9
 • Sladký
  8
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře