Francouzská Korsika, oblíbená turistická destinace, patří k nejchudším francouzským regionům. Zároveň zde žije statisticky největší podíl muslimského obyvatelstva. Na základě mnoha faktorů hrozí, že zde dojde k potížím, jejichž důsledky zatím nejde domýšlet.
Většina zdejších přistěhovalců pochází z oblasti Mahgreb. To je severní část Sahary, do které zasahují státy Maroko, Alžírsko, Tunisko, Západní Sahara, Libye a Mauretánie. Právě ti na Korsiku přinesli islám, bohužel podle odborníků často v té nejradikálnější formě. Proto je třeba oblast dlouhodobě monitorovat, aby bylo možné předejít případnému extremismu a násilným činům.
Vzhledem k množícím se teroristickým útokům po celém světě mají obyvatelé Korsiky strach. Společnost se stále více vyhraňuje proti přistěhovalcům a její smýšlení se radikalizuje, což potvrzují i sociální pracovníci, kteří zde působí. Například pan Bonardi, který zde v sociální sféře působí, se vyjádřil takto: „Vůbec se tomu nedivím. Nenazval bych to rasismem. Kdo seje vítr, nesklidí v případě Korsiky bouři, ale rovnou válku.“
A možná není daleko od pravdy.
Už od 80. let minulého století v regionu operuje radikální hnutí FNLC - Fronta pro národní osvobození Korsiky. Před několika lety sice separatisté oznámili, že se vzdávají ozbrojeného prosazování svých zájmů, nicméně se zdá, že s narůstajícími potížemi s přistěhovalci se jejich postoje znovu radikalizují. Objevily se dokonce informace, že se hnutí samo hodlá postavit Islámskému státu se zbraní v ruce, pokud nezjedná pořádek vláda.
Stále se stupňující potíže s terorismem jen nahrávají příznivcům FNLC. Mají další důvod, proč usilovat o autonomii Korsiky. Kam až situace povede lze ale nyní jen stěží odhadnout.
Fotogalerie |