Pekelná dohoda mezi Ruskem a KLDR. Přijde „dřevorubec na útěku“ o život?

Dvě světové velmoci nám názorně předvedly, jak funguje dokonalá spolupráce. Vůdce KLDR Kim Čong - un dlouho pátral po uprchlém dřevorubci. Jakmile zjistil, že je na ruské půdě, tak mohl slavit. Oba státy totiž mezi sebou uzavřeli pakt o vydávání občanů. Jak asi dopadený uprchlík dopadne?

Dřevorubec Čche Mjong-pok je na útěku už skoro dvacet let. Jeho ne zrovna šťastný návrat do vlasti je v plánu tento pátek. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv varuje, že muže čeká ve své vlasti jistá smrt.

„Pokud bude mít štěstí, bude Čche poslán do pracovního tábora. Je ale mnohem pravděpodobnější, že bude popraven,“ prohlásil šéf organizace Human Rights in Asia Ken Kato.

„To je typický trest pro uprchlíky, má sloužit jako odstrašující příklad. Kdyby režim nic nedělal, pak by tisíce dělníků v cizině utekly za lepším životem,“ prozradil děsivou informaci Ken Kato.

Nutno poznamenat, že Čche Mjong-pok nezvolil zrovna ideální adresu pro svůj azyl. Jelikož Rusko a KLDR v roce 2014 podepsaly dohodu o vydávání občanů, pokud ti do druhé země vstoupili nelegálně nebo na území druhé země nelegálně žijí.

Na druhou stranu severokorejský dřevorubec neměl moc možností. Většina občanů KLDR je totiž posílána na ruskou Sibiř, kde dřou až do selhání těla v otřesných podmínkách na pracovních táborech.

Podle severokorejského listu Čoson ilbo pracuje v těchto táborech na dvacet tisíc občanů KLDR. Nejméně čtyřicet severokorejských běženců se navíc ukrývá na různých místech v Rusku.

„Dřevorubec na útěku“ byl zaměstnán na pracovním táboře už v roce 1999, podařilo se mu ale utéct a dostat se až do Petrohradu. Podle výše zmíněného listu Čoson ilbo se ve městě poté ukrýval až do té chvíle, kdy ho zatkly ruské úřady.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:45 čtvrtek 8. června 2017. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 11
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6