Strategický plán: Jak zničit Islámský stát ve 3 krocích!

  • Admirál Alan West přišel s plánem, jak rozdrtit IS
  • Hlavní úder musí směřovat na zranitelnější Irák
  • Pak zasáhnout srdce islamistů v Sýrii
  • Bez Rusů, Kurdů i Asada to nepůjde
  • Pozemní operace by byla v tuto chvíli chybou

Westova strategie počítá především s leteckými útoky, možnou pozemní operací by mohl být výsadek speciálních sil. | foto: Press/Corbis

Bývalý admirál britského námořnictva lord Alan West, který v letech 2002-2006 velel námořnímu štábu Spojeného království, přišel s analýzou, jak jednou provždy zničit Islámský stát. Jeho plán obsahuje tři hlavní směry úderů a počítá s širokou mezinárodní koalicí zahrnující Rusko, Írán a režim syrského prezidenta Bašára Asada.

West si myslí, že nasazení ruských či amerických, britských nebo francouzských pozemních vojsk v Sýrii by bylo v tuto chvíli chybou.

„V jisté fázi ale pozemní vojska budou muset přijít. A možná se obrátíme na někoho jako je Egypt, nebo Jordánsko, aby jejich nesektářský typ vojsk a sil byl vyslán do určitých oblastí, což bude muset být učiněno s na základě Asadova souhlasu, protože on tam má pozemní síly,“ a dodává, že do pozemní operace by Západ nasadil jen speciální jednotky jako jsou britské SAS, nebo americké NAVY SEALs.

Westova strategie počítá především s leteckými útoky. Ten první by měl směřovat do bašty islamistů v Iráku na město Mosul, které je achillovou patou Islámského státu.

V posledních měsících zde IS utrpěli značené ztráty, především díky tlaku kurdských jednotek. Na druhou stranu v Mosulu po boku radikálů bojují dobře vycvičení exdůstojníci Saddáma Husajna. Mosul je také vnímán jako mozkové centrum džihádistů a Západ se obává tajných továren na výrobu chemických zbraní.

Dalším krokem bude přesvědčit rozhádané sunnitské kmeny, aby změnily stranu a přidali se ke koaličním silám.

Ruský prezident Vladimir Putin Fra slíbil francouzskému prezidentovi vojenskou pomoc při útocích na Islámský stát a námořnictvu rovnou nařídil, ať s Francouzi jednají jako se spojenci.

Proti radikálům se musí vést i kybernetická válka, kterou již IS vyhlásil britský ministr vnitra. „Musíme rozhodně podniknout úder na IS v propagandistické sféře, který jsme zatím nerealizovali a zároveň jsme ho realizovat měli. Musíme zcela udusit jejich přísun peněz, což se nyní důsledně nečiní,“ uzavírá lord.

Admirál zdůraznil, že klíč k úspěchu celé operace je všeprostupující strategie a musí zahrnovat každého. „Musí být zapojen Írán, ve skutečnosti tam již mají bojovníky Hizballáhu. Tudíž je nutné zapojit všechny tyto lidi. Nesmí to být nerozhodnost řečí typu ‚tihle se nám nelíbí‘,“ tvrdí admirál ve výslužbě.

Islámský stát chce koneckonců zabíjet naše lidi!

Cíl č. 1: Letecké operace

Dosavadní vzdušné údery Velké Británie měly za následek smrt asi 350 bojovníků IS. Francouzské letectvo shodilo po pařížských masakrech 20 bomb na syrské město Rakka, ale podle odhadů nezpůsobilo radikálům větší škody. Rusové tvrdí, že zasáhly 800 cílů během čtyř dnů.

Mapa náletů na teritoria, které ovládá Islámský stát.

Černé plochy ukazují území, které ovládá Islámský stát. Modré exploze jsou zásahy koalice (USA, Francie, Británie), červené výbuchy ukazují zásahy Rusů.

Hlavní úder proti Islámskému státu by měly provést vzdušné síly. Na snímku britská stíhačka Tornádo.

Počty leteckých úderů proti ISIS

USA 3500

Nizozemí 225

Rusko 400

Austrálie 130

Kanada 130

Francie 300

Dánsko 120

Cíl č. 2 Mosul v Iráku

Mosul může bránit až 10 tisíc islámských bojovníků. Do druhého největšího iráckého města se Islámský stát uchýlil, když ztratil kontrolu nad městem Tikrít. Hlavní stan džihádistů by měl ležet v mosulské čtvrti Musanna. V dubnu radikálové přišli o jednoho z hlavních velitelů Abu al-Yamana. Zde můžeme očekávat krvavý boj do posledního muže, pokud totiž ztratí kontrolu nad Mosulem, bude to znamenat jejich definitivní porážku v Iráku a nucený ústup do Sýrie.

Červené linky ukazují na oblasti, kde se soustředí islamistické síly v severoiráckém městě Mosul.

Síly:

Jsou zde soustředěny konvenční jednotky řízené bývalými veliteli armády Saddáma Husajna

Jednotky jsou rozděleny do praporů o síle 500 mužů a čet po třiceti

Celkový počet bojovníků se snížil z původních 15 tisíc na 8 tisíc

Značné ztráty radikálům způsobily letecké údery a boje s kurdskými silami

Mezi radikály bojují i bývalí velitelé Saddáma Husajna. Mají dobrý výcvik a vyznají se v konvenční válce.

Cíl. č 3 Rakka v Sýrii

Metropole a nervové centrum Islámského státu. Podle odhadů je zde soustředěno asi 20 tisíc bojovníků. Ve městě je velitelství, náborové centrum, muniční sklad i výcvikový tábor. Na předměstí jsou vyhloubené zákopy, podzemím vede rozsáhlá síť tunelů. Ve městě funguje něco jako všeobecná branná povinnost.

Čtyři strategické pozice islamistů v syrském městě Rakka.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:38 pondělí 21. března 2016. Anketa je uzavřena.

  • 165
  • 25
  • 24
  • 23
  • 23
  • 20