Dobrák František: 5 věcí, jimiž nový papež mění svět

Papež František drží na svatém stolci mnohá prvenství. Jedním z nich je i to, že je za dlouhou dobu nejlidštějším papežem, který vychází lidem vstříc a je jim inspirací. | foto: reprofoto higherlearning.com

Když byl před dvěma a půl lety Jorge Mario Bergoglio zvolen za 266. papeže a přijal jméno František, všichni očekávali, že se dočkáme velkých změn. A nezklamal, změnil pohled nejen na sebe jako hlavu katolické církve, ale i na církev jako takovou. Podívejme se na pět věcí, kterými svět mile překvapil.

1. Skromná módní ikona

Hned po svém zvolení prohlásil František, že si nepotrpí na opulentní styl oblékání a preferuje skromnost. Masivní zlatý krucifix na krku nahradil prostým stříbrným a místo drahých bot z červeného sametu nosí obyčejné polobotky.

Pryč jsou zlaté ozdoby a důraz na to, že je František nejmocnějším mužem v církvi. Jeho jednoduchý styl oblékání je skromný, ale i dobře vypadá.

V jednoduchém, ale elegantním rouchu vypadá tak dobře, že ho časopis Esquire vybral jako nejlépe oblékaného muže roku 2013. I odproštěním se od drahých kněžských doplňků dává najevo svou lidskost.

2. Chodí pěšky a odmítá ochranku

Nejenže se František rozhodl nepřestěhovat do apoštolského paláce a obývá obyčejnou kněžskou ubytovnu, navíc tráví večery tím, že se potají vydává do ulic Vatikánu, kde pomáhá potřebným.

Už jako kardinál byl František známý tím, že chtěl být lidem nablízku. Do práce jezdil hromadnou dopravou a rozmlouval s cestujícími. Mezi prostý lid se rád vypraví i dnes.

Nejen během svých tajných toulek, ale i během oficiálních návštěv odmítá početnou ochranku a jezdí v otevřeném papamobilu. „Vím, že se může cokoliv přihodit, ale ve svém věku nemám co bych ztratil. Můj osud je tak jako tak v rukou Božích.“ říká.

3. Zastal se homosexuálů

Oficiálně je homosexualita katolickou církví stále ještě zakázaná, ale František se k ní nestaví tak odmítavě jako jeho předchůdci. „Pokud je člověk homosexuál, hledá boha a má dobrou vůli, tak kdo jsem já, abych ho soudil?,“ pronesl spolu s výzvou, aby se členové církve chovali k homosexuálům vstřícně a nediskriminovali je.

Přijetím transexuála Diega Neris Lajarragy dal František na jevo, že před bohem jsou si všichni rovni a není na člověku, aby někoho soudil pro jeho sexuální orientaci.

Jako první papež František udělil osobní audienci transsexuálovi Diegu Neriovi Lejárragaovi, muži který podstoupil změnu pohlaví. Na audienci se měl papeže zeptat, zda i pro člověka jako je on je místo v království božím. Odpovědí mu mělo být Františkovo objetí.

4. Vyzval k podpoře uprchlíků

V dobách, kdy mnoho lidí podléhá protiimigrantské propagandě a xenofobním náladám František apeloval na všechny křesťany, že láska k bližnímu svému by měla být jednou z jejich základních hodnot.

Ani odlišná víra není pro papeže překážkou. Na rozdíl od mnoha lidí se rozhodl podat pomocnou ruku syrským uprchlíkům.

Jelikož muže dělají činy a ne slova, půjde papež všem příkladem. „Všechny farnosti, náboženské obce, kláštery a svatyně celé Evropy, ukažte pravý význam evangelia a přijměte každá jednu rodinu,“ vzkázal světu s tím, že sám do Vatikánu začne uprchlíky přijímat jako první.

5. Vyslovil se pro odpuštění ženám po potratu a párům po rozvodu

Kromě homosexuality jsou nejkontroverznějšími tématy v církvi potraty a rozvody. Ani jedno František přímo nepovolil, nicméně se za křesťany v těchto složitých životních situacích postavil.

František vypouští do světa holubici míru. Smířlivě se chová ke všem, kteří se ocitli ve složité životní situaci. I tehdy, když ji jako rozvod nebo potrat církev nepovoluje.

Církev by měla být milosrdná a umožnit párům, které o to sami požádají anulovat manželství. Anulace na rozdíl od světského rozvodu umožní i další sňatek obou partnerů. Sice se vyslovil proti potratům, ale vyzval kněží ať udělují odpuštění ženám po interrupci, které dle jeho slov „v srdci nesou jizvu tohoto trýznivého a bolestivého rozhodnutí“.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:00 středa 6. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 9
  • 4
  • 4
  • 3
  • 3
  • 2