Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Svět
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz

    Hora mrtvých zase zabíjela: Našlo se další tělo na místě největší záhady 20. století

    • 2. února 1959 zahynula v severním Uralu skupina devíti horolezců
    • Incident se odehrál pod Horou mrtvých, jak ji nazývají místní
    • Smrt celé devítičlenné výpravy vešla do dějin jako Djatlovova expedice
    • Tehdejší událost je dodnes neobjasněná a platí za jednu z největších záhad světa
    • U Hory mrtvých v Djatlovově průsmyku nyní turisté našli tělo muže ve stanu

    Djatlovova expedice je jedna z největších záhad světa. U Hory mrtvých zemřelo během chvíle devět horalů, těla byla znetvořená. | foto: koláž Expres.cz

    Djatlovova expedice je pojem, kteří budou milovníci konspirací skloňovat ještě po dlouhá desetiletí. V severním Urale pod horou zvanou Cholat Sjachyl, tedy Hora mrtvých, zahynula v polovině 20. století devítičlenná výprava. Těla byla zmrzačená, některým chyběly orgány, horolezci vybíhali ze stanů bosí a neoblečení. Co je zabilo se dosud neví. A nyní - více jak padesát let poté - se v Djatlovově průsmyku, nazvaném po vedoucím tehdejší výpravy, našlo další záhadné tělo.

    Je to přímo ukázková záhada, která dodnes nedává spát nejen Rusům, ale ani zbytku světa.

    Horolezec a dobrodruh Igor Djatlov se na konci 50. let 20. století rozhodl pro výpravu na vrchol hory Otorten ležící v severním Uralu a s ním se do akce pustilo ještě devět dalších zkušených horalů včetně dvou žen. Nikdo z nich nebyl na výpravě poprvé, všichni měli za sebou už nesčetně výstupů. Nebylo nic, čeho by se zalekli.

    Tedy než došli k Hoře mrtvých. Ta leží asi 10 kilometrů od místa původního cíle a obtáčí ji nebezpečná cesta, kterou dnes známe jako Djatlovův průsmyk.

    Pohled na místo, kde se v polovině 20. století odehrála nevysvětlitelná tragédie.

    Už během výstupu se musela expedice rozloučit s jedním členem, Jurij Judin si stěžoval na bolesti spojené s revmatismem a po několika dnech se rozhodl výpravu opustit a vrátit se domů.

    Byl tak jediným, kdo si zachránil život. To ostatní, co se posléze odehrálo, se popisuje už jen těžce.

    Jurij Judin, ten, jehož objímá Ludmila Dubininová, jako jediný přežil. Vrátil se totiž předčasně z výpravy domů, neboť se mu zhoršilo zdraví. Za nimi stojí Igor Djatlov.

    Devítičlenná skupina horalů se vydala průsmykem dále na pochod a zbytek splývá v dohadech, domněnkách a nevalném vyšetřování tehdejších autorit, které spíš vypadalo, že je potřeba něco schovat a ne něco vypátrat. Djatlovovu expedici nejspíše přepadlo velmi špatné počasí, proto se horolezci rozhodli sejít z průsmyku a začít stoupat po úbočí Hory mrtvých.

    Jedna z posledních fotek Djatlovovy expedice. Horolezci se vydali do severního Uralu na Horu mrtvých. Ta pro ně skutečně dostála svému jménu.

    Tam také 2. února rozbili tábor a z něj už nikdy nevyšli živi. Podle nálezů těl se spíše dá říct, že naopak vběhli smrti přímo do náruče. Když tábor 26. února objevila první záchranná výprava vyslaná za Djatlovem v domnění, že se horalové jen ztratili, byl to pohled tak příšerný, že dodnes nikdo neví, co si o tom myslet.

    Stany byly rozřezány zevnitř, nejspíš takto z nich utíkali členové expedice. Bez oblečení, jen v podvlíkačkách a bez bot letěli ze stanů jak šílení do sněhu a mrazu, někteří z nich dokonce na sobě měli kus prádla někoho jiného. Okolo tábora byly do výšky pěti metrů polámané stromy, nejspíš se na ně tábornici snažili vylézt. Mrtvá těla ležela v němé hrůze všude kolem, některá byla ohořelá, jiná znetvořená, jedné z členek výpravy chyběly oči, jazyk a tkáň na čelisti, jiné mrtvoly měly zpřelámané kosti a proražené lebky.

    Tělo Ludmily Dubininové. Neměla oči, tkáň na čelisti a jazyk.

    Co se tady stalo se neví dodnes a nedozvěděl se to ani Jurij Judin, jediný přeživší výpravy, který zemřel přirozenou smrtí před třemi lety a do konce svého života čekal na odpovědi.

    Teorií o tom, proč táborníci rozřezali stany a nevyběhli z nich zapínacím otvorem, běželi do tmy bosí v naprostém chaosu a jejich těla vykazovala stopy radiace a znetvoření, jsou mraky. Od návštěvy UFO, přes tajné vojenské zkoušky sovětské armády až po napadení Yettim. Zemřeli všichni do jednoho, během jedné noci a nejspíš i velmi rychle po sobě. Závěry oficiálního vyšetřování zní tak, že příčinou smrti byla neznámá spontánní síla.

    Takto našla stany 26. února 1959 záchranná výprava. Plachty byly rozřezány zevnitř.

    To už rovnou mohly tehdejší sovětské úřady říct, že tady něco hodně smrdí.

    Právě proto je záhada Djatlovovy výpravy stále tak živá a ani po padesáti letech se na ni nezapomíná. Tím spíše, že Cholat Sjachyl, na jejímž úpatí se celá tragédie odehrála, už zase zabíjí.

    Horolezecká výprava našla přímo v Djatlovově průsmyku mrtvolu muže ve stanu. Objevila ho minulý pátek 8. ledna a co tam asi padesátiletý muž dělal sám je hned první záhadou, kterou právě nyní ruské úřady vyšetřují.

    Na místo v úterý 12. ledna vyrazila expedice, ta má za úkol zjistit, k jaké výpravě muž patřil, kdy se ztratil a jeho tělo dopravit na ohledání. K překvapení autorit ho ale zatím nikdo nepostrádá, nikdo z okolí totiž nehlásil, že by se někdo pohřešoval.

    O uralském incidentu vznikl také film s názvem Záhada hory mrtvých. Vysvětlení se divák nedočká.

    Ať se v Djatlovově průsmyku u Hory mrtvých děje cokoliv, jedno je jisté. Tohle místo bude i nadále k sobě táhnout všechny dobrodruhy, kteří se budou chtít přesvědčit, zda ty povídačky o démonech mrzačící lidská těla jsou pravdivé.

    To nakonec ale budou vědět jen ti, kdo to zažijí na vlastní kůži. Dalším lidem už tuhle zkušenost ale nikdy převyprávět nestihnou.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 5:00 pondělí 16. května 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      246
    • Tvl
      39
    • Cože
      32
    • Sladký
      17
    • Trapas
      16
    • Haha
      9