jít naiDNES.cz

Blíží se svět ke katastrofě? Je k ní velmi blízko, jak ukazuje temný scénář

Chemický útok v Sýrii a následný americký raketový útok na základnu vyvolal krizi mezi USA a Ruskem. | foto: Reuters

Chemický útok v Sýrii a následný americký raketový útok na základnu Asadova letectva vyvolal těžkou politickou krizi mezi Spojenými státy a Ruskem. Svět je zase o něco blíže globálnímu konfliktu, jaký svět ještě neviděl. Historik Dominic Sandbrook přišel s nejhorším možným scénářem, jak by se věci mohly dále vyvíjet a jak by to mohlo skončit. Připomínáme, že jde (zatím) jen o fikci.

12. dubna Asad znovu chemicky napadl povstaleckou baštu Idlíb. Zahynulo 1200 lidí. Světové společenství je zděšeno. Ani ne o 24 hodin později Donald Trump nařídil další raketový útok na pozice syrské armády. Střely Tomahawk vypálené z torpédoborců USS Cole a USS Porter a také letadel F-18 Hornet mířily nejen na armádní cíle, ale i na srdce režimu v Damašku. Zemřelo 20 civilistů. Bašár Asad ihned telefonoval svému hlavnímu spojenci Vladimiru Putinovi.

Rusko ihned odsoudilo americkou akci a vyslalo do Sýrie dalších 7500 vojáků na posílení Asadovy obrany. Byla vyslána ruská flotila směrem do Středomoří. Na místo zamířily také stíhačky a bombardéry. Syrská a Ruská vojska zahájila rozsáhlou ofenzivu na pozice rebelů na severu země v provincii Idlíb. Do boje se zapojily i strategické bombardéry Tupolev.

Eskalace konfliktu nenechala chladným tureckého prezidenta Erdogana, který nejprve nařídil vyslat 50 tisíc vojáků k syrským hranicím, a následně polovina z nich pronikla do Sýrie za účelem vytvoření bezpečnostní zóny. Brzy došlo ke střetům mezi Kurdy, Turky a islámskými radikály. Celá severní Sýrie se ponořila do chaosu. Turecká města ochromily protesty a teroristické útoky.

Tváří v tvář Syrské a Ruské převaze povstalcům na severu hrozí porážka. Donald Trump proto nařizuje další útok a Tomahawky opět prší na Damašek a další centra. Západní města jsou ochromena panikou. Davy se srocují také v Moskvě.

Putin ve veřejném projevu označuje útok za vyhlášení války. Trump v odpovědi ohlašuje, že doba, kdy Amerika dávala ruce pryč od Sýrie jsou pryč. Pokud se Asad do sedmi dnů nestáhne z povstaleckých území, Amerika provede invazi.

Hizballáh podporován Iránem útočí po zemi na izraelské území. Izrael provádí preventivní útoky na Írán, který stojí po boku Sýrie a vojensky okupuje část Libanonu. Turecko a Spojené státy vyhlašují Íráčanům válku. Dochází k bojům mezi tureckými a ruskými vojsky na severu Sýrie. Asadovo letectvo potřetí svrhává bomby se sarinem na Idlíb. Odpovědí je další raketový útok na Sýrii z amerických i britských lodí. Při něm umírá i 13 příslušníků ruské armády.

Putin nařizuje ráznou odpověď a ruské Tupolevy bombardují lodě americké Šesté flotily ve Středozemním moři. Potápí se USS Porter a bere sebou do hlubin 150 členů posádky. Odpovědí je americké vyhlášení války Rusku. Svět stojí na prahu globálního konfliktu velmocí, který již nelze zastavit.

Podle tohoto scénáře svět kvůli Sýrii může velmi rychle spadnout do války, která může pomocí atomových zbraní vyhladit lidstvo. Je to scénář vymyšlený, ale nikoliv nemožný. I jeho různé varianty mohou ve výsledku skončit stejným výsledkem – globálním armagedonem.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:11 9. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  20
 • Super
  18
 • Tvl
  13
 • Sladký
  11
 • Haha
  10
 • Cože
  9
Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat