Jedinečná sbírka plakátů Alfonse Muchy zamířila do Itálie

16. prosince 2015
Historicky nejúspěšnější expozice výtvarného umění v České republice zamířila do Itálie. V Miláně je k vidění v Královském paláci (Palazzo Reale di Milano) od 10. prosince letošního roku do března příštího roku unikátní sbírka plakátové tvorby secesního velikána Alfonse Muchy, která při svém prvním vystavení přilákala do pražského Obecního domu více než 186.000 návštěvníků.

Sbírka byla poprvé vystavena pro veřejnost před dvěma lety. Z unikátní kolekce je nyní zapůjčeno téměř devět desítek děl, která jsou navíc pro pořádání výstavy s názvem Alfons Mucha a atmosféra Art Noveau doplněna dalšími secesními artefakty, jež jsou poskytnuty od různých zahraničních institucí a dalších majitelů.

Fotogalerie

Sbírka mě na první pohled uchvátila a mojí první myšlenkou bylo, že jde o cenné dědictví umělecké české historie a chtěl jsem nabídnout pohled na ni co nejširšímu záběru obdivovatelů umění. Hned od počátku jsem plánoval její vystavování nejenom v České republice, ale po více světových metropolích,“ vysvětluje Richard Fuxa, předseda správního rady nadačního fondu spravující sbírku plakátů Alfonse Muchy.

Pro obrovský zájem byl v roce 2013 dokonce původní konečný termín výstavy v Praze posunut. Její význam dalece přesáhl i hranice České republiky – nejenom že velkou část návštěvníků tvořili zahraniční turisté, ale pozornost jí věnovala i světová média, například The New York Times.

Miláno ale není jedinou italskou zastávkou úspěšné expozice. Tou další se stane Janov, kde bude k vidění od jara do podzimu příštího roku. V Miláně bude výstava přístupna každý den až do 20. března 2016.

Organizuje ji společnost 24 ORE Cultura, která je již více než dvacet let předním hráčem na poli umění, fotografie, architektury a módy italské i mezinárodní kulturní scény, a to jak v pořádání výstav, tak i vydávání ilustrovaných knih pro dospělé a děti, a zároveň je oficiálním vydavatelem Expo 2015.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:20 čtvrtek 14. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 4
  • 4
  • 3
  • 3
  • 3
  • 2
Komentáře