Policisté odchází z práce kvůli migrantům, bojí se o zdraví, říká ve Švédsku žijící Češka

Ve Švédsku žijící spisovatelka českého původu Kateřina Janouchová si myslí, že migrační vlna přinesla severské zemi zkázu. | foto: koláž Expres

Švédsko dávno není rájem na zemi. Multikulturalismus nudný sever před lety okořenil, teď je toho ale příliš a je to velký problém, říká švédská spisovatelka českého původu Kateřina Janouchová. S vlnou migrantů do země prý přišly nezvladatelné problémy, které tamní politici začínají řešit příliš pozdě.

Na Švédsko svět vždy hleděl s respektem a jako na vzor, dnes má ale k zemi zaslíbené hodně daleko. To si myslí ve Švédsku žijící spisovatelka Kateřina Janouchová. Změna podle ní začala před několika lety, zejména pak s návalem migrantů, na který „Severský ráj“ nebyl vůbec připravený.Janouchová jako host v Show Jana Krause.

„Ambice pomáhat lidem prchajícím od války byla dobrá, švédský systém je ale založen na tom, aby měli všichni kvalitní život. Ten teď ale ztroskotal,“ řekla autorka v rozhovoru pro DVTV.

Největším problémem je příliv kriminálních živlů, které do země s uprchlickou vlnou přišly a nad kterými tamní úřady nemají vůbec kontrolu. „Velkou část tvoří ilegálové, muži, kteří se vydávají za děti, i když jim je klidně přes dvacet. Končí pak v domovech se skutečnými dětmi a čerpají výhody,“ popisuje Janouchová.

Kdo je Kateřina Janouchová?

Novinářka a spisovatelka Kateřina Janouchová se narodila v Praze, od svých deseti let ale žije ve Švédsku. Emigrovala sem spolu s rodiči, otcem disidentem, jaderným fyzikem a zakladatelem Nadace Charty 77 Františkem Janouchem a matkou, ruskou bioložkou Adou Kolmanovou. Má pět dětí, je podruhé vdaná. Ve svých dílech se věnuje především sexuologické tématice.

Zprávy, které se v souvislosti se Švédskem a přistěhovalci objevují v médiích, prý vůbec nepřehánějí. Desítky no-go zón tu údajně skutečně ovládají kriminální gangy a vytváří tak malé, odtržené paralelní světy.

„Znám mnoho policistů, kteří končí, odcházejí z práce, protože už na ni nemají sílu. Mají strach a stát je nijak nechrání,“ líčí Janouchová. Není neobvyklé, že se ve Švédsku po strážcích zákona, hasičích nebo i záchranářích hází kameny, dodává.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:28 9. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  65
 • Super
  28
 • Haha
  16
 • Sladký
  13
 • Cože
  12
 • Trapas
  12


Komentáře