Česká knižní událost roku? Svátosti sadistického Boha popisující dnešní svět

Román Svátosti sadistického boha je podle některých kritiků nejzásadnějším literárním počinem v Česku za uplynulý rok. Vyplatí se jí přečíst? | foto: reprofoto facebook

5. prosince na knižní pulty přichází nenápadná knížka redaktora MF DNES Marka Přibyla. Vedoucí katedry české literatury Pedagogické fakulty UK v Praze docent Ondřej Hník se v recenzi tuto knihu nestydí označit za českou knižní událost roku. Proč byste si jí měli přečíst i vy?

Marek Přibil v současné době pracuje jako redaktor MF DNES a má za sebou bohatou novinářskou minulost. Kromě toho je i spisovatelem, deset let po románové prvotině Pavouk přichází s novou knihou nazvanou Svátosti sadistického boha. Podle vedoucího katedry české literatury Pedagogické fakulty UK v Praze Ondřej Hníka se jedná o nejzásadnější literární počin tohoto roku.Román je knihou ze současnosti, konkrétně z novinářského prostředí, které je autorovi vlastní. Novinařinu tak přesně popisuje a analyzuje. Vedle toho je knihu možné považovat za autentické svědectví o soudobé generaci třicátníků a čtyřicátníků a době, v níž žijí.

„Bylo tak de facto vyslyšeno přání mnohých literárních kritiků po knize reflektující aktuální dění, která na trhu i v současné knižní kultuře dlouhodobě chybí,“ hodnotí knihu Hník. „Román odhaluje nespočet praktik, jež by měly zůstat veřejnosti utajeny, a to zajímavým způsobem,“ dodává docent české literatury. Podle něj se Přibil profiluje jako vyzrálý autor s brilantním ovládáním českého jazyka.

Hník se shoduje i s dalšími kritiky, kteří na knihu pějí chválu. „Autor upozorňuje na několik závažných věcí, jako je klišé západní civilizace. Pokládá otázku, nakolik jsou média svobodná, a na dalších příbězích konkrétních lidí si odpovídá, jak to s touto nezávislostí je,“ míní Hník.

Zajímavé je žánrové zařazení „Svátostí“, které rovněž dílo čtenářsky oživuje. Kniha se pohybuje na tenkém pomezí mezi politickým thrillerem a společenskokritickým románem. Dle soudu kritiků, odborníků i naší redakce si Přibilovo vynikající dílo zaslouží vaši pozornost.

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:41 1. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  16
 • Tvl
  15
 • Haha
  14
 • Trapas
  14
 • Sladký
  14
 • Cože
  13


Komentáře