Srážek s lesní zvěří na silnicích Olomouckého kraje přibývá

Desetitisícové škody vyšetřovali dopravní policisté na území Olomouckého kraje po srážkách automobilů se srnami. Jednalo se hned o několik nehod.

První havárie se stala na silnici III/3732 v katastru obce Cholina. „Sedmatřicetileté řidičce osobního vozidla Škoda Fabia, která jela od Choliny na Odrlice, vběhl do jízdní dráhy srnec. Alkohol byl u řidičky vyloučen orientační dechovou zkouškou, ke zranění nedošlo. Škoda byla předběžně vyčíslena na 15 000 korun,“ uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková.Další nehoda se stala na silnici v katastru obce Dlouhá Loučka. „Ve směru od Valšovského žlebu na Dlouhou Loučku skočila sedmašedesátiletému řidiči vozidla Škoda Rapid do cesty srna. Alkohol byl u řidiče vyloučen orientační dechovou zkouškou, ke zranění osob nedošlo. Škoda byla předběžně vyčíslena na 40 000 korun,“ uvedla mluvčí.

Další srážka se stala mezi Olomoucí a Topolany. „Čtyřiatřicetileté řidičce osobního vozidla Škoda Octavia vběhlo do jízdní dráhy divoké prase, které po střetu s vozidlem uteklo. Alkohol byl u řidičky vyloučen orientační dechovou zkouškou, ke zranění osob nedošlo. Škoda byla předběžně vyčíslena na 100 000 korun,“ popsala Urbánková.

Další srna se srazila s autem značky Citroën Berlingo na silnici I/55 ve směru od Kokor na Krčmaň.

„Pětačtyřicetileté řidičce  vběhla do cesty srna, která po střetu uhynula. Alkohol byl u řidičky vyloučen orientační dechovou zkouškou, ke zranění osob nedošlo. Škoda byla předběžně vyčíslena na 15 000 korun,“ uvedla mluvčí.

Policisté upozorňují řidiče, že pokud se srazí se zvěří, jedná se o nehodu, při které došlo ke škodě na majetku třetí osoby a řidič je povinen oznámit nehodu policii. „Nesmí přemístit auto. Pokud musí postavení vozidla měnit kvůli vyproštění osob nebo obnovení provozu, je povinen vyznačit situaci a stopy,“ zdůraznila Urbánková.

Dopravní nehody se zvěří se oznamovat musí, i když na autě zůstane jen minimální škoda. „Při uhynutí zvířete platí, že vznikla škoda mysliveckému sdružení.“

Řidiči by měli respektovat dopravní značky „Pozor zvěř“. V lesních úsecích by měli automaticky snížit rychlost jízdy a být pozorní. „V případě, že uvidíme zvěř v blízkosti silnice, přepnout z dálkových světel na potkávací, aby zvěř nebyla oslněna a případně ji nechat přejít. Pokud nám přes cestu přeběhne zvěř, vždy počítejme s tím, že dosud nepřeběhla všechna zvířata a na komunikaci mohou vběhnout další,“ dodala Urbánková.

Komentáře