Nepořádní squatteři z Hybernské dostávají naloženo na Facebooku!

  •   19:00
  • diskuse

Squatteři z Hybernské dostávají pořádně naloženo! | foto: Expres

Squatteři, kteří na počátku týdne obsadili dům v Hybernské, sklízí kritiku nejen v médiích, ale také na sociálních sítích. Debatující veřejnost se o ně opírá za všechno možné a negativními vyjádřeními rozhodně nešetří. Co vše jim vyčítají?

Řadě lidí nevadí ani tak poněkud nonkonformní kulturní aktivity squatterů z uskupení „Obsaď a žij!“, ale způsob, jakým se snaží na sebe upozornit. Mají také za to, že kdyby mladí aktivisté zvolili méně agresivní metody sebepropagace, přesvědčili by o „své pravdě“ daleko více lidí. Nejvíce je pak diskutujícím proti srsti nelegální vniknutí do cizího objektu.



Squatteři se nicméně hojně hájí tím, že zmíněná budova v Hybernské ulici a také další diskutovaný squatt „Klinika“ jsou budovy státní, což je podle jejich mínění ke vstupu opravňuje. Střetávají se zde totiž dva názory na to, co je to stát a jeho vlastnictví.

Zatímco aktivisté se domnívají, že stát jsme „my všichni“, a tím pádem státní majetek je tak trochu každého Čecha, jejich odpůrci považují stát za jakousi samostatnou entitu, která o sobě a svém majetku rozhoduje sama. Není tedy divu, že si tyto dva tábory příliš nerozumí.

Názory se různí především v otázce definice státního majetku.

Dalším problémem, který aktivistům diskutéři otloukají o hlavu, je nepořádek, který po sobě v obsazeném domě zanechali. A není se příliš čemu divit, protože zde po nich zůstal takový chaos a špína, že i v onom pověstném chlévě to vypadá líp, jak ostatně dokládají mnohé fotografie.

Squatteři z Hybernské zrovna nadšení v lidech nevzbudili. A to jim prý šlo o...

A nejhorší rána, kterou členům „Obsaď a žij!“ internet zasadil, je to, že se od nich odvrací i ti, kteří je dříve podporovali. Inu, to si pomohli!

A dokonci i jejich dosavadní podporovatelé z nich nejsou příliš nadšení...

Propříště by se tak nejspíš radikálním protestům měli vyhnout a raději se zaměřit kupříkladu na šíření informací o tom, co může obyčejný člověk udělat pro to, aby prázdné budovy neležely ladem. Způsobů se ostatně jistě najde celá řada!

Fotogalerie





Komentáře