Spojila nás olympiáda, uměl si ze sebe udělat legraci, říká o Srstkovi Petr Jákl

30. července 2019
Setkali se při natáčení několika filmů jako kaskadéři, spojovala je také láska k silovým sportům. Teď se ale producent Petr Jákl musí smiřovat s tím, že kamaráda Zdeňka Srstku už nikdy nepotká. Vzpomínky na něj však má jen ty nejlepší. „Dokázal si ze sebe udělat legraci. Toho jsem si na něm cenil nejvíc,“ řekl nám Jákl.

Další ikona našeho filmu odešla. Zdeněk Srstka sice nepatřil k předním českým hercům, snad každý ale zná jeho zlidovělou hlášku „Hliník se odstěhoval do Humpolce“ z filmu Marečku, podejte mi pero! Také jde o jednoho z nejznámějších kaskadérů.

Moc dobře se s ním proto znal i český producent a další kaskadérská ikona Petr Jákl. A ten má na Zdeňka Srstku jen ty nejlepší vzpomínky.

„Zdenda Srstka byl naprosto skvělý chlapík. Já jsem se s ním párkrát setkal na natáčení, hlavně jsme se ale potkávali třeba na různých akcích a podobně, kde jsme spolu často kecali. On byl velký kamarád s mým tátou,“ prozradil nám Jákl o svém vztahu se Srstkou.

Producent a režisér Petr Jákl zavzpomínal na Zdeňka Srstku.

Dva Petrové Jáklové: otec a syn. Se Zdeňkem Srstkou se kamarádili oba.

Pamatovat si ho bude nejen jako skvělého herce a kaskadéra, ale také jako člověka, který nezkazil žádnou legraci.

„On byl hlavně pořád strašně pozitivní. Hrozně jsem ho obdivoval, byl to úžasný typ člověka. Jako režisér mohu říct, že byl i jako herec strašně přirozený a neuvěřitelně zapamatovatelný. Třeba když jsem ho viděl v Marečku, podejte mi pero!, prostě ‚Hliník se odstěhoval do Humpolce‘, jeho hláška. Je to dar, se kterým se narodil. A hlavně si ze sebe dokázal udělat legraci a to se počítá. Toho jsem si na něm cenil nejvíc,“ řekl producent, který pomalu odpočítává měsíce do velkolepé premiéry svého filmu Jan Žižka.

Zdeněk Srstka a jeho hrůzostrašný pohled.

Zdeněk Srstka byl samá legrace.

Se Srstkou ovšem Jákla pojila ještě jedna věc, jíž je láska k silovým sportům. Oba si dokonce vyzkoušeli olympiádu, Srstka tu římskou v roce 1960, Jákl zase jako judista reprezentoval Česko v Sydney roku 2000.

„Zdenda byl nejen skvělý kaskadér, ale byl to také vynikající sportovec, byl na olympiádě v Římě ve vzpírání. A ta olympiáda nás všechny, kteří na ní byli a tím sportem si prošli na vrcholové úrovni, spojuje. Takže jsme vždycky kecali o sportu. On ještě v šedesáti zvedal obrovské váhy, pořád se věnoval vzpírání,“ vzpomíná Jákl.

Zdravotní stav ovšem Zdeňku Srstkovi v posledních měsících nedovoloval ani vyjít z domu. Od chvíle, kdy se oba vynikající kaskadéři naposledy setkali, už proto nějaký čas uplynul.

„On měl špatná kolena. Naposledy se s ním nedávno viděl táta, ale to už měl opravdu problémy s chozením. Já jsem se s ním naposledy viděl asi tak před rokem,“ prozradil Jákl.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:56 středa 27. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

  • 28
  • 27
  • 26
  • 26
  • 24
  • 22
Komentáře