Jaroslav Tvrdík v pořadu TikiTaka vysvětloval průšvih z derby hlavně rozpadem vztahu mezi vedením Slavie a Tribunou Sever. Podle šéfa klubu se komunikace s nejtvrdším jádrem fanoušků pokazila už na začátku roku.
„Od ledna tohoto roku jsem viděl, že ten vztah s Tribunou Sever přestal funkčně existovat,“ řekl Tvrdík v pořadu.
Následně popsal, že se kvůli situaci obrátil i na policii. Nechtěl se tím podle svých slov vyvinit z odpovědnosti, naopak zdůraznil, že vinu přijímá. Zároveň ale mluvil o okolnostech, které podle něj klubovou pozici komplikovaly.
„V danou chvíli jsem byl za policií. Nebudu se hájit, já tu vinu přijímám. Říkám jen polehčující okolnosti. Ani policie si neví rady, protože se není schopna dostat do té komunity Tribuny Sever,“ tvrdil Tvrdík.
Jinými slovy: vedení Slavie podle něj čelilo skupině, s níž už neumělo normálně mluvit a u které nedokázalo dopředu odhadnout, co se stane. Tvrdík v debatě přitakal i tomu, že v klubu panovaly obavy. Jako jeden z důkazů napjatého vztahu zmínil transparenty namířené proti němu. Ty podle něj ukazovaly, že část fanouškovské scény už vedení klubu nakloněna nebyla.
Jenže právě tady jeho verze začíná tvrdě drhnout.
Transparenty proti Tvrdíkovi mohou dokazovat špatnou náladu v kotli. Mohou dokazovat odpor části fanoušků vůči vedení klubu. Sotva ale samy o sobě vysvětlují, jak se na stadion dostalo velké množství zakázané pyrotechniky. A už vůbec neodpovídají na otázku, proč Slavia nezvládla zabezpečit zápas, u něhož musela vědět, že bude rizikový.
Do Tvrdíkovy verze navíc vstupuje vyjádření Tribuny Sever. Ta odmítla, že by komunikace s klubem byla přerušená nebo nestandardně nefunkční.
„Jen za poslední týdny proběhly mezi našimi lidmi a SLO (Supporter Liaison Officer, prostředník mezi klubem a fanoušky, pozn. red.) desítky telefonátů a vyšší stovky zpráv. Dokonce poslední schůzka se zástupci klubu proběhla cca týden před derby, kde jasně zaznělo, že fans budou chtít slavit na ploše a že se na to klub připraví,“ uvedla Tribuna Sever.
Tady už nejde o slovíčka. Tvrdík říká, že vztah s Tribunou Sever přestal funkčně existovat a že ani policie nevěděla, jak se do této komunity dostat. Tribuna Sever tvrdí, že s klubem normálně komunikovala, řešila s ním derby a že před zápasem proběhly stovky zpráv i osobní schůzka.
Obě verze nemohou platit současně.
Pokud má pravdu Tvrdík, znamená to, že Slavia šla do derby s vědomím, že nemá pod kontrolou nejrizikovější část stadionu. Pokud má pravdu Tribuna Sever, pak klub o některých plánech fanoušků věděl, a přesto se nedokázal připravit.
V pořadu TikiTaka došlo také na výměnu názorů mezi Jaroslavem Tvrdíkem a Františkem Čuprem. Nakonec přišlo i podání rukou. Jenže gesto smíření nemění nic na tom, že po Tvrdíkově vystoupení zůstalo ve vzduchu více otázek než odpovědí.
Zrada v Plzni
Tvrdík po derby oznámil mimořádně tvrdý postup. „Tribuna Sever otevřena nebude, dokud nebudou identifikováni a postaveni před orgány činné v trestním řízení všichni pachatelé napadení hráčů AC Sparta Praha a útoků pyrotechnikou na sektor hostujících fanoušků,“ napsal v neděli ráno.
Na otázku, dokdy může být tribuna zavřená, odpověděl ještě razantněji: „Dokud nebudeme mít jistotu, že se taková situace nemůže opakovat. I kdyby to mělo znamenat uzavření Tribuny Sever po celou sezonu 2026/2027.“
Jde o bezprecedentní krok. V minulosti se sever zavíral hlavně po rozhodnutí disciplinární komise. Teď k tomu sahá přímo klub.
Vztah mezi Tvrdíkem a Tribunou Sever přitom dlouho fungoval jako italské manželství. Byla v něm spolupráce, emoce, velká chorea i tvrdé spory. Klub fanouškům dlouhodobě vycházel vstříc při přípravě choreografií doma i na výjezdech. Právě díky dialogu s představiteli Severu se Slavii v minulosti dařilo řešit i citlivé situace, například nadávky na Františka Straku v roce 2019.
Jenže vedle spolupráce přibývaly i třecí plochy. Spory o uzavřené koridory na stadionu. Nekonečný boj o pyrotechniku. Kritika vedení. A také pocit části klubu, že se Tribuna Sever postupně mění ve „stát ve státě“, kde platí vlastní pravidla.
Jedním z viditelných momentů napětí byl začátek února, kdy Slavia po porážce 1:4 v Lize mistrů na Pafosu nabídla fanouškům proplacení lístků. Tribuna Sever krok klubu silně kritizovala a Tvrdík na sociálních sítích reagoval slovy, že jej její přístup překvapuje a že mu nerozumí. Následoval i částečný bojkot fandění v dalším zápase.
Ještě zásadnější zlom ale přišel už dřív, po podzimním výjezdu Slavie do Plzně. Podle Tvrdíka tam byl poničen sektor, toxickým kouřem měly být zasaženy děti a kovové předměty létaly do jiných sektorů. Právě od té doby podle něj Tribuna Sever přestala respektovat komunikaci přes klubového SLO, tedy styčného důstojníka pro komunikaci klubu s fanoušky.
Do toho se nabalovaly i finanční tresty. Slavia měla v této sezoně zaplatit za prohřešky fanoušků v lize už přes 2,5 milionu korun. Jen za dění v Plzni přišel rekordní trest 600 tisíc korun.
Derby tak nebylo bleskem z čistého nebe. Bylo spíš výbuchem vztahu, který praskal už dlouhé měsíce. Tvrdík dnes mluví o radikalizaci části Tribuny Sever a o zradě. Fanoušci odmítají, že by chtěli klub poškodit, a tvrdí, že komunikace s vedením před derby normálně probíhala.
Fotogalerie |




28
12
4
12