Ujfaluši: Sparta má být přestupní stanice! Kritika Kangy je oprávněná

31. července 2018
Ve fotbalové Spartě je něco špatně. V lize má klub zatím sice stoprocentní bilanci, v obou zápasech se ale sparťané neprezentovali zrovna výkony, ze kterých by šel strach. Navíc hrozí, že si Letenští letos opět nezahrají evropské poháry. V prvním zápase druhého předkola Evropské ligy prohráli 0:2 se srbskou Suboticou a jsou tak na pokraji vyřazení. Jak současnou Spartu vidí její bývalý hráč Tomáš Ujfaluši?

Bývalý reprezentační kapitán Tomáš Ujfaluši (40) prošel Tureckem, Itálií, Německem a Španělskem. Na kabinu plnou cizinců je tedy zvyklý. Přesto mu to, co se teď děje ve Spartě, přijde jako extrém.

„Je škoda, že to stojí na cizincích. Sparta je u nás top klub a znají ji po celé Evropě. Když je zde jedenáct, dvanáct hráčů ze zahraničí, tak je to problém,“ říká Ujfaluši, který tak naráží na zápas Sparty s Jabloncem, ve kterém za letenský klub v základní sestavě nastoupil jediný Čech, a tím byl Martin Frýdek. 

„Ne všichni hráči i trenéři umí anglicky a komunikace je velmi důležitá, takže to může váznout,“ dodává bývalý reprezentační stoper, který ve Spartě ukončil svou bohatou kariéru.

„Poslední roky to jde od desíti k pěti. Chybí zde čeští hráči, ti mladí a talentovaní ze Sparty odcházejí, protože vidí, že přestupová politika klubu je trochu jiná. Navíc rozdíly mezi platy jsou enormní a oni to vědí a to také nedělá dobrotu,“ vyjmenovává další potíže Sparty Ujfaluši.

V Turecku Ujfaluši zažil také kabinu složenou z hráčů z celého světa. Proč to ale tam fungovalo a na Letné se projekt internacionalizace jaksi zadrhl?

„Byl tam překladatel, tam jsou na to zvyklí, chodí tam spousta zahraničních hráčů. My na to ale nejsme moc připraveni. Sparta by měla fungovat jako přestupní stanice, ne aby sem hráči chodili vydělávat takové peníze. Měli by mít ambice dostat se do Ligy mistrů, ukázat se a přestoupit do lepšího klubu v Evropě,“ míní Ujfaluši.

Tomáš Ujfaluši ve Spartě ukončil profesionální kariéru.

Tomáš Ujfaluši ve Spartě ukončil profesionální kariéru.

Jedním z nejvíce kritizovaných sparťanů je v posledních dnech rozhodně gabonský středopolař Guélor Kanga, kterého začali kvůli jeho arogantnímu chování i rasisticky urážet fanoušci Sparty.

Reakce sparťanských ultras Ujfaluši do jisté míry chápe.

 „Neznám atmosféru v kabině, ale jeho přístup na hřišti nevypadá moc dobře. Nehraje týmově, pro mě to je výborný hráč, ale za každou cenu chce ON být u balonu a myslím si, že jeho kritika je oprávněná. Spíš bych to ale řešil mezi hráči. Ale tam to moc nefunguje, není to tým, jaký by měl být. Což je logické, když Češi zmizeli ze základní sestavy.“

V současné době se Sparta nachází v nezáviděníhodné situaci – je v podstatě bez trenéra. Klub teď dočasně vede kouč Zdeněk Ščasný, který na Letné jinak působí coby sportovní ředitel. 

On sám řekl, že trénovat nehodlá, a náhrada za odvolaného trenéra Hapala se intenzivně řeší. „Musí to být kvalitní trenér,“ prohlásil po zápase s Jabloncem Ščasný. Na to, jestli to bude Čech, nebo bude pocházet ze zahraničí, už ale neodpověděl. Sám Ujfaluši by trenéra pro Spartu v Česku nejspíše nenašel.

„Přemýšlím, ale z českých trenérů o nikom nevím. Momentálně neřeknu jediné jméno. Nevím, kdo by mohl vlézt do tohoto projektu. Podle mě to zůstane tak, že trenérem zůstane Ščasný, pokud se jim povede postoupit přes Suboticu,“ tipl si Ujfaluši, kterého jsme se na závěr i zeptali, zdali by si na „záchranu Sparty“ netroufl on sám.

„Ne, netroufl. Mě totiž neláká trénovat,“ dodal se smíchem bývalý skvělý stoper.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:27 28. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

  • 30
  • 9
  • 6
  • 6
  • 6
  • 5
Komentáře