Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Mistr přišel o kapitána Součka. Je to pro Slavii dobrý kšeft?

  Kapitán Slavie Tomáš Souček přestoupil do klubu West Ham United. Podle všeho se stane nejdražším hráčem, který odešel z české ligy. | foto: Profimedia.cz

  Až 520 milionů může nakonec vydělat fotbalová Slavia na přestupu Tomáše Součka do West Hamu United, i když se odchodu klíčového muže dlouho bránila. Udělala nyní dobře, že ho pustila?

  Když mu bylo dvacet, nechtěl ho ani druholigový Frýdek-Místek. Nakonec ho Slavia, jeho klub, poslala do Žižkova, kde se poprvé potkal s trenérem Jindřichem Trpišovským.

  Tomáš Souček už se ukázal fanouškům West Hamu. Kdy nastoupí?

  Tomáš Souček už se ukázal fanouškům West Hamu. Kdy nastoupí?

  Ani on z nej nebyl nijak odvázaný, ale šéf Viktorky Ivan Horník ho utěšoval: „Máme ho zadarmo.“

  Dnes, pět let poté, je z Tomáše Součka muž za více než půl miliardy. Pokud půjde vše, jak má, v létě se stane nejdražším hráčem, který kdy odešel z české ligy. Dokonce dražším než Tomáš Rosický.

  Slavia ho poslala do West Hamu United, do jeho vysněné Premier League. Nejprve na půlroční hostování. To se v případě, že tým nespadne z anglické ligy, v létě změní v přestup.

  Poslední zápas za Slavii odehrál Tomáš Souček proti Českým Budějovicím.

  Poslední zápas za Slavii odehrál Tomáš Souček proti Českým Budějovicím.

  Tady je ceník: Pokud klub zůstane v nejvyšší soutěži, doplatí v létě k poplatku za hostování 4,5 milionu eur (113,5 milionu korun) ještě dalších 16,2 milionu eur (408,5 milionu korun) za přestup. K tomu případné bonusy ve výši zhruba půl milionu eur.

  Peníze jsou vždy na prvním místě. Proto je jasné, že Slavia musela záložníka prodat. Taková cena je za českého hráče naprosto výjimečná. A to i v době, kdy ceny za fotbalisty vylétly do neuvěřitelných čísel.

  K tomu jen malá odbočka. V Anglii se po zjištění, jaké výkony má Souček za sebou v národním mužstvu a Lize mistrů, jeden z fanoušků West Hamu zeptal, jak může být tak levný. Dobrá otázka. Ale i jednoduchá odpověď: Souček přestupuje z české ligy, soutěže, která je vnímána jako podřadná. Je to tvrdé odsouzení, ale tak to prostě je.

  Tomáš Souček slaví gól na stadionu Borussie Dortmund.

  Tomáš Souček slaví gól na stadionu Borussie Dortmund.

  Ale třeba blonďatý dlouhán pohled zahraničí na místní soutěž změní.

  Má na to, přestupuje v pravý čas. Během podzimu vylepšil angličtinu, což mu minulé léto nařídil jeho agent Pavel Paska.

  Bez jazyku by byl ztracený, to je snad každému jasné. Hned první den prohodil pár slov s koučem Davidem Moyesem, bývalým trenérem anglické reprezentace, tedy velkou personou. Souček to zvládl, což je pozitivní.

  Na Tomáše Součka bude národní tým spoléhat i na červnovém mistrovství Evropy.

  Na Tomáše Součka bude národní tým spoléhat i na červnovém mistrovství Evropy.

  Další klad je, že si na podzim vyzkoušel fotbal na té úplně nejvyšší úrovni, v Lize mistrů. V ní je hra složitější než v zápasech reprezentací, level je vyšší, a stejné to je v Premier League.

  A znovu: Souček demonstroval, že se neztratí, naopak patřil mezi špičkové hráče. Fakt, že naběhal nejvíce ze všech fotbalistů, kteří se do ní zapojili, není sice úplně směrodatný (Lionel Messi je pořád lepší, i když nachodí tak polovinu), ale minimálně jde o údaj, jehož si soupeři všimnou.

  Tomáš Souček a Patrik Schick, tahouni české reprezentace.

  Tomáš Souček a Patrik Schick, tahouni české reprezentace

  West Ham navíc potřebuje mnohé změnit, není v nejlepší kondici. Je proto jisté, že český pracant dostane šanci. A když se tým nezachrání, v létě se vrátí do Slavie, s níž bude usilovat o Ligu mistrů.

  Odpověď na otázku, zda je to dobrý krok, je zkrátka jasná. Ano, Slavia i Souček vybrali dobře.

  Fotogalerie

  Premium

  Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

  Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

  Premium

  Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

  Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

  Premium

  Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

  Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz