jít naiDNES.cz

Sparta vysolí 128 milionů za Rumuna. Je nepoučitelná?

Největší přestup v historii české fotbalové ligy je na spadnutí. Sparta se uvolila, že vydá 128 milionů korun, aby její dres oblékl šikovný Rumun Nicolae Stanciu. Jsou to obří peníze. A krajně nejistá investice.

Sparta ovládne první tři místa žebříčku nejdražších posil v historii. S náskokem. Nicolae Stanciu: 128 milionů. Tal Ben Chaim: 78 milionů. Václav Kadlec: 73 milionů.

Nicoale Stanciu, nejdražší hráč v historii české ligy.

Nicolae Stanciu, nejdražší hráč v historii české ligy.

Tenhle pytel se protrhl na konci léta 2016, kdy se na Letnou vrátil Kadlec. To byl zlom, první na české poměry galaktický přestup. Do té doby se částka vyplacená za jednoho fotbalistu nepřehoupla ani přes 40 milionů.

Ale pak se majitel Sparty Daniel Křetínský naštval.

Už se nechtěl sklánět (především) před Plzní. Proto sáhl do kasy. „Chceme vybudovat evropské mužstvo. Proto musíme zaplatit evropskou cenu,“ komentoval investici.

Pak přišlo horké léto 2017 a s ním další neuvěřitelné transfery. Izraelec Ben Chaim byl špičkou ledovce drahého 350 milionů korun.

A teď je tu Stanciu, rumunský elegán, který v létě 2016 ještě v dresu Steauy Bukurešť skoro sám vyřadil Spartu v kvalifikaci Ligy mistrů. Ve dvou zápasech jí dal tři góly a byl králem hřiště.

„Byl bych rád, aby právě on byl první posilou. Znám ho velmi dobře, nejen já. Když se možnost získat ho objevila, reagoval jsem, že to je přesně ono. Zvládá dva posty, dává góly, má skvělou kopací techniku,“ řekl před Vánoci Zdeněk Ščasný, nový sportovní ředitel Sparty. „Navíc je pracovitý a velice slušný člověk. Jeho příchod bych velmi vítal.“

Přání se mu splní, jenže vyhráno Sparta nemá. Příchod Rumuna, který by měl zalepit díru po Tomáši Rosickém, má velká úskalí.

Zaprvé: Očekávání. Právě fakt, že Stanciu zřejmě dostane posvátné číslo 10 a postaví se do středu hřiště, kde bylo království legendárního Rosy, je prvním zádrhelem. Stanciu je dobrý hráč, ale Rosický (když byl zrovna zdravý) byl klasa. Extratřída. Rumun bude srovnáván, těžko z toho vyjde jako vítěz.

Nicoale Stanciu se ještě před pár dny připravoval na jaro s Anderlechtem Brusel.

Nicolae Stanciu se ještě před pár dny připravoval na jaro s Anderlechtem Brusel.

Zadruhé: Je tu memento Kadlece i Ben Chaima. Ani jeden nevrací Spartě investici do nich vloženou. Nerozhodují zápasy, nejsou vidět, nejsou tahouny.

Ben Chaim nedal za podzim ve Spartě ani jeden gól, nahrál na jeden. Kadlec jich dal za sezonu a půl šest. To fakt není ohromující číslo. Práce s drahými posilami se Spartě zkrátka nedaří.

Zatřetí: Aktuální rozpoložení. Za Rumuna sice Anderlecht Brusel vysázel před rokem a půl 9,8 milionu eur (dvakrát více, než za něj vydá Sparta), ale nevyplatilo se mu to. Především v posledním půlroce Stanciu strádal. V lize odkopal jen 345 minut v deseti utkáních, dal jedinou branku. Na předpokládaného tahouna málo. Přesto se v něm Sparta zhlédla.

Trefí jackpot? Nebo přijde další krach?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 14. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  8
 • Trapas
  6
 • Tvl
  6
 • Haha
  5
 • Sladký
  5
 • Cože
  4
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Komentáře