jít naiDNES.cz

Ligový Expres: Proč je Kanga v centru dění? I když nehraje...

Rozporuplný je vztah mezi hvězdou Sparty Guélorem Kangou a trenérem Václavem Jílkem. | foto: Profimedia.cz

Celý zápas proseděl mezi náhradníky. Tahounem fotbalové Sparty byl proti Ostravě někdo jiný, jmenovitě Martin Hašek. Přesto byl Guélor Kanga jako vždy v centru dění. Ligový Expres se snaží objasnit, proč to tak je.

Sparta se po prohře v Mladé Boleslavi a krachu v Evropské lize v Trabzonsporu chtěla nadechnout. Měla k tomu dobrou šanci.

Hrál se velký ligový zápas, na Letnou přijel Baník. Takže bylo jisté, že její příznivci vezmou úspěch s velkým povděkem. Ostrava se rovná chachaři, vedle slávistů hlavní cíl nenávisti. Letenským nahrál i současný stav Baníku. Ten na tom sice není bodově úplně zle, ale herně to skřípe.

Baníku nepomohl na Letné ani legendární Milan Baroš. Naopak slavit mohl Dávid...

Baníku nepomohl na Letné ani legendární Milan Baroš. Naopak slavit mohl Dávid Hancko.

Taky byli hosté ničemní, Sparta vyhrála s přehledem 2:0. Obě branky dal Martin Hašek – a tenhle vždy usměvavý záložník se měl stát protagonistou odpoledne. Jenže nestal.

Je tady totiž pan Kaku, Guélor Kanga. A jeho postavení ve Spartě se vyvinulo tak, že je vždy středem pozornosti.

Má to rád, vyžívá se v této roli. Jenže tentokrát za to vlastně mohl jen zprostředkovaně. Celý zápas totiž proseděl na lavičce, poprvé v sezoně zůstal mezi náhradníky.

„Nešlo o nic osobního. Byl to taktický záměr a ukázalo se to jako dobrý tah, protože to vedlo k zaslouženému vítězství,“ objasňoval trenér Václav Jílek, proč nevyužil hráče, který v prvních pěti utkáních ligy dal čtyři góly a na dva nahrál.

„Chtěli jsme být kompaktnější, pracovitější, což se podařilo. Na druhou stranu tam byly menší limity v přechodové fázi a kreativitě ve finální třetině hřiště,“ řekl.

Guélor Kanga odseděl zápas s Baníkem mezi náhradníky.

Guélor Kanga odseděl zápas s Baníkem mezi náhradníky.

Jde o rozumové vysvětlení, přijatelnou verzi.

Jenže ji bourají další dvě události.

Zaprvé týden stará záležitost. Při duelu v Mladé Boleslavi stáhl Jílek Kangu ze hřiště po hodině hry. Gaboňan mu ani nepodal ruku, hned mazal na kraj lavičky. Byl evidentně naštvaný. Nakonec za ním musel zajít sám Jílek a gesto pospolitosti si u něj vlastně vynutit.

Nejde jen o nějakou prkotinu. Týmové soužití s podobnými chvilkami počítá. Podobný problém měl například útočník Álvaro Morata v Realu Madrid s trenérem Zinedinem Zidanem. Za pár týdnů Morata z Realu odešel.

Jílek rozhodně Kangovo frackovité chování nepřešel, jen nechtěl víc vířit dění kolem ligové hvězdy.

Hrdina zápasu Sparta - Baník. Martin Hašek dal oba góly Pražanů.

Hrdina zápasu Sparta–Baník. Martin Hašek dal oba góly Pražanů.

Druhým připomenutím Kangovy kontroverznosti byla slova záložníka Haška. Když dostal otázku na to, zda se mu lépe hraje s Gaboňanem v sestavě, či jako v neděli bez něj, odpověděl: „Nezlobte se, to nebudu hodnotit.“

Hašek je přitom – možná po otci, trenérovi Bohemians – velmi výřečný, ochotný, mluví bez frází. Pokud by bylo ve vztazích s Kangou vše v pořádku, rozhodně neměl důvod odpověď odmítnout.

Uvidí se, jak se situace vyvine. Sparta hrála bez Kangy slušně, rozhodně organizovaněji, ve středu pole sice ne tak kreativně, ale zase bezpečněji.

Kanga sice vždy předvede něco originálního, ale v sestavě s ním začal tým sezonu bídně.

Jak s ním bude trenér Jílek nakládat dál?

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat