jít naiDNES.cz

Komentář: Je Stanciu zrádce Sparty?

Nicolae Stanciu odchází z fotbalové Sparty. Zlákala ho nabídka ze Saúdské Arábie. | foto: Profimedia.cz

Byl to miláček Nico. Nejdražší hráč, který kdy přišel do české ligy. Dnes je z něj vyhnanec Nicolae Stanciu. Fotbalista, který upřednostnil peníze z Arábie před bojem za slavnou Spartu.

Nicolae Stanciu je nevšední fotbalista. Tak to prostě je. V české lize není nikdo, kdo by měl jeho nadání, dovednosti. Tedy takhle, v české lize už není ani Stanciu. Bohužel.

Rumun je totiž žoldák. Pro fanoušky Sparty také zrádce. Hraje fotbal pro peníze. Jenže málokdo mu to může mít za zlé.

Nicolae Stanciu strávil ve Spartě rok.

Nicolae Stanciu strávil ve Spartě rok.

V Praze si technik z Rumunska vydělal 28 milionů korun ročně, v klubu Al Ahlí si přijde na dvojnásobek. Nakonec Bořek Dočkal také odešel ze Sparty na čínské angažmá. Nabízená suma – 80 milionů – mu prostě stála za to.

Sportovcům se těžko může někdo divit…

„Nico obdržel od arabského klubu nabídku kontraktu v takové výši, že jsme jí nechtěli a nemohli konkurovat. Navíc Al Ahlí naplnilo naše představy o transferové částce,“ okomentoval čerstvý přestup Tomáš Rosický, sparťanský sportovní ředitel.

Nicolae Stanciu v přípravném zápase s Dynamem Kyjev.

Nicolae Stanciu v přípravném zápase s Dynamem Kyjev

Letenští vyinkasují za Stancia 200 milionů korun. I proto ho pustili. Po roce působení na něm vydělali 85 milionů, do Česka totiž přestoupil z Anderlechtu Brusel za 115 milionů.

„I přes to všechno Nico věděl, že i když se kluby domluví na přestupové částce a on o transfer nebude mít zájem, budeme moc rádi, když zůstane u nás,“ doplnil Rosický.

Jsou to spíše zdvořilostní slova. Stejně jako ta, jež vyřkl ve zdravici fanouškům sám Stanciu: „Spartu mám v srdci.“

Rozchod je logickým vyústěním situace posledních týdnů, a to ze tří důvodů.

Zaprvé Sparta potřebuje prostředky na koupi navrátilce Dočkala. Rumunovým transferem je získala. Navíc se na hřišti vytvořilo místo přesně stvořené pro kapitána českého národního mužstva.

Když nebyl na hřišti David Lafata, nosil při minulém angažmá Bořek Dočkal ve...

Když nebyl na hřišti David Lafata, nosil při minulém angažmá Bořek Dočkal ve Spartě kapitánskou pásku.

Zadruhé Rumun už před Vánoci naznačil, že chce z Prahy zmizet. Dostal obří nabídku z Egypta, už tehdy ukázal, že jsou pro něj finance prvotní. V pětadvaceti klidně vyrazí do ligy, kde jeho úroveň půjde logicky dolů. Kdyby se rval o přestup na Západ, Rosického by to nezklamalo.

Takhle bylo ihned vidět, že jsou vazby porušeny.

Vždyť sám sportovní ředitel byl úplně jiný. V době, kdy hrál v Arsenalu, se léta rval se zdravotními potížemi. Měl nabídky z Arábie, Číny, Spojených států amerických. Mohl ze velké peníze odejít do prostředí, kde by ho nižší náročnost fotbalu uchránila od zranění. Jenže to neudělal.

V zimní přípravě nastupoval Nicoale Stanciu s novým číslem 23.

V zimní přípravě nastupoval Nicoale Stanciu s novým číslem 23.

Stanciu je prostě jiný.

Třetím důvodem je prostředí kolem záložníka. Před Vánoci se v rumunském tisku objevily zprávy o tom, že hráči na Letné bojkotují tréninky. Že nechtějí spolupracovat s trenérem Zdeňkem Ščasným.

Podle informací ze zákulisí jsou na Spartě přesvědčeni, že informace vycházely od hráčovy agentky Anamarie Prodanové.

Proč? Dělala si lepší manévrovací prostor pro případné jednání o blížícím se přestupu. Stejně jako když v té době naznačovala, že o hráče mají zájem kluby ze západní Evropy, například německý Mönchengladbach. Byla to jen kouřová clona, snaha zvýšit cenu a rozhýbat dění.

Nakonec se jí to povedlo. Vydělala a je spokojená. Stejně jako Sparta a Stanciu.

Jen letenští fanoušci mají malého Rumuna za velkého zrádce.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:04 1. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  8
 • Haha
  6
 • Cože
  6
 • Trapas
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  5
Komentáře