jít naiDNES.cz

Nespoutaný Kanga tlačí Spartu. Může mu to vůbec vydržet?

Guélor Kanga, to je kontroverzní hvězda fotbalové Sparty. | foto: Profimedia.cz

Fotbalovou Spartu čeká první ze zásadních zápasů podzimu, vstup do předkola Evropské ligy, v němž se porovná s tureckým Trabzonsporem. Spoléhat bude na Guélora Kangu, na začátku sezony svou hlavní zbraň, která však umí pálit i do vlastních řad.

Michal Trávník, čtyřicetimilionová posila z Jablonce, byl ve víkendovém utkání s Příbramí faulován. Penalta. Elegantní záložník je na severu Čech proměňoval bravurně, gól by se mu nyní při nepříliš oslnivém startu do nového angažmá hodil.

Ale neměl šanci.

Proti Příbrami proměnil Guélor Kanga dvě penalty.

Proti Příbrami proměnil Guélor Kanga dvě penalty.

A vlastně ho ani nenapadlo, že by si řekl o možnost kopat penaltu. „Kaku by mě stejně nenechal,“ mávl rukou Trávník.

Jasně, balon ihned sebral Guélor Kanga. V tomto momentě se přesně zrcadlí jeho nátura a přínos pro mužstvo. Pokutový kop proměnil sebejistě. „Vždycky si věřím,“ potvrdil po utkání, že o sobě nikdy nepochybuje.

Na druhou stranu by mužstvu možná víc pomohlo, kdyby kopal Trávník a proměnil. Sparta potřebuje, aby se český reprezentant rozmáchl, přidal. Vždyť už nyní ve čtvrtek hraje proti Trabzonsporu, silnému tureckému celku, v předkole Evropské ligy.

Gólová oslava v podání Guélora Kangy.

Gólová oslava v podání Guélora Kangy

Ale Kanga je prostě svůj. „Je nespoutaný,“ řekl o gabonském záložníkovi trenér Václav Jílek.

Tato vlastnost na začátku sezony funguje. V lize dal sparťan s číslem 9 už čtyři branky. Na další dvě přihrál. Je nejproduktivnějším hráčem soutěže. Ukazuje, že je vskutku nevšedním fotbalistou.

Jenže má také svoje mouchy, které se ukázaly především v minulé sezoně. V ní kvůli dvanácti žlutým kartám a jedné červené odehrál jen dvacet duelů z pětatřiceti. Letos nemá zatím ani jednou žlutou, to je posun.

Sparťan Guélor Kanga se na začátku sezony fotbalem dobře baví.

Sparťan Guélor Kanga se na začátku sezony fotbalem dobře baví.

Na druhou stranu jsou tu výsledky mužstva, jehož je Kanga tahounem. Sparta zatím tápe, za čtyři utkání ztratila čtyři body, a to nehrála se špičkovými soupeři.

Slovácko i Příbram hrály v minulé sezoně ve skupině o záchranu. České Budějovice jsou nováčkem. Jablonec není po masivním letním odchodu opor rozhodně tak silný, jako byl.

I Kanga v tom má prsty. K domácí prohře se Slováckem přispěl jeho další vrtoch, herní bohorovnost.

Trenér Jílek po něm chce, aby si nechodil pro míče až k obráncům, aby hrál mnohem blíže k soupeřově brance. Jenže Kanga se občas zapomene, navíc je schopen zariskovat. Proti Slovácku se mu to stalo, ztratil míč a hosté vyrazili za klíčovým gólem.

Guélor Kanga měl po čtyřech ligových kolech na kontě čtyři branky.

Guélor Kanga měl po čtyřech ligových kolech na kontě čtyři branky.

„Když se snaží plnit naše zadání, tak je mužstvu velmi prospěšný. To znamená, když se pohybuje nad první řadou hráčů soupeře, hraje rychle. My se snažíme ho držet nahoře, je to i z důvodu bezpečnosti,“ popsal Jílek, co po Gabonci chce.

Jenže Kanga se často zapomene. Ujedou mu nervy, přežene to se sebevědomím. Pak má Sparta. A Turci to vědí...

Fotogalerie

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře