• Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Úplatek, nebo neschopnost? Proč rozhodčí daroval Spartě výhru?

Tomáš Kocourek zařídil Spartě vítězství na Dukle. Daroval jí penaltu v poslední minutě. | foto: iDNES.cz

Byl to Kocourkov, jehož stavitelem se stal rozhodčí Tomáš Kocourek. Tenhle sudí totálně zničil konec zápasu fotbalové ligy mezi pražskými Duklou a Spartou. Letenský tým nejprve poškodil - a pak mu daroval výhru.

Kdysi chtěl nastoupit k zápasu na Žižkově pod vlivem, později neuznal ostravskému Baníku gól s Plzní. Míč v brance neviděl jen on. Letos pomohl Slavii v souboji s Brnem...

Tomáš Kocourek letos poškodil Brno, na druhou stranu poměrně slušně zvládl derby Sparta - Slavia.

Jenže největší tragikomedii předvedl sudí Tomáš Kocourek včera večer, v posledních minutách zápasu na pražské Dukle, kam přijela z Letné o titul stále ještě usilující Sparta.

Kocourek a jeho pomocníci udělali ze závěru duelu neskutečnou frašku, jenže bohužel nic pro zasmání.

Příběh zničeného zápasu začal v 84. minutě. Rozhodčí Kocourek na radu svého asistenta Pavla Peřiny neuznal gól sparťanskému mladíkovi Lukáši Julišovi. Bylo to špatné rozhodnutí, útočník skóroval regulérně.

Brankář Dukly Filip Rada byl vyloučen, do brány musel obránce Ondřej Vrzal.

Sparta měla v tu chvíli vyrovnat na 1:1, místo toho se ještě více vyšponovaly emoce už tak neklidného utkání. Minutu před koncem pak Juliš opravdu snížil a Sparta se hnala za vítězným gólem.

V 93. minutě pak Kocourek neskutečně dotvořil výsledek. Pro Spartu odpískal penaltu a vyloučil domácího brankáře Filipa Radu.

“Byl tam náš gól z ofsajdu, hodně to bublalo na obou stranách. Penalta byla hodně zvláštní,” uznal i Bořek Dočkal, který pokutový kop tři minuty po verdiktu proměnil a rozhodl o vítězství Sparty. Proti němu stál obránce Ondřej Vrzal, jenž musel mezi tyče po Radově červené kartě.

“Přece neznamená, že jestli rozhodčí udělají chybu, tak ji budou napravovat takovým nesmyslem,” řekl domácí trenér Luboš Kozel.

Obránce Ondřej Vrzal na penaltu Bořka Dočkala nedosáhl.

Právě on přesně pojmenoval českou rozhodcovskou nemoc. Kocourek prostě kompenzoval. Proto po centru před bránu, který předcházel penaltě, neviděl faul sparťana Petra Jiráčka ani další nedovolený zákrok Davida Lafaty na gólmana Radu držícího míč v rukavicích.

Vylučoval až poté za jeho reakci, Rada totiž lehce (ale naprosto zbytečně) strčil do Lafaty. “Kopání do mě prý neviděl,” glosoval roztržku brankář. “Navíc jsem do Lafaty strčil, až když jsem slyšel písknutí,” tvrdil, že Kocourek přerušil hru dříve, než se pustil do sparťanského kapitána.

“Já taky chybuju na hřišti jako rozhodčí, ale udělat takovéhle rozhodnutí v 93. minutě je zvláštní,” doplnil ho kapitán Marek Hanousek.

Vysvětlení Kocourkova chování mohou jsou jen dvě: Buď je neschopný, nebo podplacený. V obou případech nemá v lize co dělat.