Kde se vzal Macejko? Slováci mají na MS v hokeji maskota, o němž se skoro nic neví

Macejko v kostýmu s národními prvky | foto: Profimedia.cz

Přestože slovenskou lidovou píseň o Macejkovi známe úplně všichni, skoro nic se neví o muži, který šel „do Malacek šošovičku mlácic“. Macejko nyní ožívá v podobě medvěda, jenž bude maskotem slovenského mistrovství světa v hokeji.

Dvanáct dní trvalo, než maskot mistrovství, medvěd v pasteveckém obleku, dostal své jméno.

Na druhém místě skončilo dle hlasování lidu jméno Jura, ale nakonec to vyhrál Macejko, tajemná postava, o níž existuje snad nejslavnější slovenská lidová píseň.

Slováci se na mistrovství světa řádně vyzbrojili, mají vypravené i speciální...

„Macejko je zdomácnělý výraz rodného jména Matej, které se používalo hlavně v Záhoří, tj. v kraji na západním Slovensku mezi Karpaty a dolním tokem řeky Moravy,“ odepsali nám ze slovenské instituce Jazykovědný ústav Ľudovíta Štúra. 

Slovenskou lidovku má ve svém repertoáru i Karel Gott a hrávala se také během hokejových zápasů na stadionech, uvádí jazykovědný ústav dále.


„Máme na něj jen samé pozitivní ohlasy, je to pravý slovenský medvěd se slovenskými prvky a jméno Macejko je ryze slovenské,“ raduje se pro deník Pravda.sk ředitelka komunikace MS 2019 Michaela Grendelová.

Medvěd Macejko má na sobě horalský klobouk zdobený mušličkami, ten je typický pro oblast Oravy a východní část Tater. Takto zdobený horalský klobouk jako součást goralského kroje patří k nejvýraznějším slovenským prvkům, kdy každá mušle má připomínat horalovu snahu sjet řeku Dunajec až k Baltskému moři, kde za splnění úkolu horal dostal mušli, kterou si umístil na svůj klobouk.

Kroj Horalů

Horalé (gorali) si drží své tradice dodnes a stále ještě mluví goralským nářečím.

Co se týče samotné osoby Macejka, ta je naprostou záhadou. „Nikdo neví, kdo to byl, odkud přišel a proč šel zrovna do Malacek,“ řekl Stanislav Bellan pro server Teraz.sk.

Proto se v Malackách měla v roce 2016 konat dokonce až mezinárodní konference o Macejkovi, ale její výsledky nejsou k mání. Každopádně Malacky v Záhoří došly možná i díky jednomu Matějovi, co šel cepem mlátit čočku, velkému věhlasu a dnes je to jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších měst na Slovensku.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat