V čem je Plzeň lepší než Slavia? V Moskvě ukázala, že jí může sebrat titul

30. listopadu 2018
Týden v evropských pohárech ukázal, že marš Slavie za titulem v české fotbalové lize nebude tak jednoznačný, jak se nyní zdá. Je tady totiž Plzeň, mazaný mančaft vedený sveřepým koučem Pavlem Vrbou.

Slavia jela do Bordeaux jako favorit s jasným cílem. Zajistit si kolo před koncem skupiny postup do jarní části Evropské ligy. Ve čtvrtek večer však propadla, prohrála 0:2.

Postup stále může uhrát, má na to velkou šanci, ale…

Slavii zápas Evropské ligy v Bordeaux vůbec nevyšel. Ukazuje to i rozepře mezi...

Slavii zápas Evropské ligy v Bordeaux vůbec nevyšel. Ukazuje to i rozepře mezi gólmanem Ondřejem Kolářem a obráncem Janem Bořilem, již sleduje Simon Deli.

„Ještě jsem náš výkon nerozdýchal, takže nad postupovými počty vůbec nepřemýšlím,“ durdil se trenér Jindřich Trpišovský. „Kdybychom měli proti Petrohradu hrát tak jako v Bordeaux, nemůžeme vůbec přemýšlet o tom, co nám stačí nebo nestačí. Za čtrnáct dní to musí být z naší strany úplně něco jiného.“

A proti tomu úterní kontrast.

Milan Petržela fauloval jednoho ze soupeřů, CSKA Moskva šlo z penalty do...

Milan Petržela fauloval jednoho ze soupeřů, CSKA Moskva šlo z penalty do vedení. Plzeň to však v zápase Ligy mistrů nezastavilo.

Plzeň se vydala do Moskvy k dalšímu zápasu Ligy mistrů jako jasný outsider. CSKA je na vlně, na západě Čecha uhrálo remízu 2:2 a ve druhé půli jasně dominovalo. Navíc doma ruský celek porazil Real Madrid. Připomeňme, že Viktoria s ním na svém hřišti padla potupně 0:5.

Moskvanům navíc k potvrzení třetího místa ve skupině (první dvě zabral Real a AS Řím) a posunu do jarní části Evropské ligy stačila remíza.

Lukáš Hejda střílí v Moskvě vítězný plzeňský gól.

Lukáš Hejda střílí v Moskvě vítězný plzeňský gól.

Jenže najednou zafungovala plzeňská aura. Tenhle tým je totiž na české poměry neuvěřitelně zkušený, věří ve vlastní síly. Proto v Moskvě vyhrál, i když začátek zápasu tomu vůbec nenapovídal. Viktoriány nezastavil domácí gól ani vlastní neproměněná penalta. Po půli to rozjeli.

„Zkušenosti z velkých zápasů nám pomáhají,“ řekl už před utkáním kapitán Roman Hubník. Poté se to jasně projevilo.

Radost Bordeaux vs. slávistický zmar v podání Vladimíra Coufala.

Radost Bordeaux vs. slávistický zmar v podání Vladimíra Coufala.

Tyto dva zápasy demonstrovaly, že to Slavia nebude mít v lize vůbec jednoduché. Nyní sice vede před Plzní o čtyři body, doma ji doslova rozsekala 4:0, ale Viktoria má sílu, na niž musí brát ohled.

Je pravda, že Plzeňští v domácí soutěži často ukazují, že je jejich tým „přežraný“ úspěchy, a tudíž pro ně česká liga zevšedněla. Na podzim vyhráli hned osmkrát 1:0, s výjimkou demolice Mladé Boleslavi 6:1 nepředvádějí žádné úchvatné výkony. Vedle Slavie dostali naloženo také od Jablonce – 0:3.

Jenže porazili Spartu, což se pořád – i přes asi už desetiletou krizi Letenských – počítá. Navíc se dá i na jejich vítězství nejtěsnějším rozdílem dívat z druhé strany. Jsou schopni vyhrávat, i když se jim tolik nedaří.

Plzeňští slaví, nečekaně vyhráli na hřišti CSKA.

Plzeňští slaví, nečekaně vyhráli na hřišti CSKA.

V Moskvě také předvedli, že se umí nachystat na boj o všechno. Vyhrát, jiná možnost nebyla. Kdyby se to nepodařilo, sen o jarních zápasech v Evropě by byl fuč.

Tým kouče Pavla Vrby to zvládl – na rozdíl od Slavie v Bordeaux. A musel ji alespoň trochu vyděsit. Pokud totiž nebude v lize ztrácet s papírově slabšími soupeři a nechá souboj o titul na vzájemné zápasy se Slavií či Spartou, bude ve výhodě.

Nikdo další v osudových chvílích neumí tak chodit.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:42 30. března 2019. Anketa je uzavřena.

  • 11
  • 11
  • 8
  • 8
  • 7
  • 6
Komentáře