Slavia si věří na titul: 5 důvodů, proč může vyhrát ligu!

Fotbalová Slavia už je v tabulce před Spartou. Po letech hraje o mistrovský titul. | foto: ČTK

Byla k smíchu - i ty její čínské miliony. Jenže pražská Slavia se vzepřela. Vyhodila kouče Dušana Uhrina, který s nabitým mančaftem neuspěl, a po příchodu Jaroslava Šilhavého ve fotbalové lize šlape jako nikdo. Po výhře v Brně už je před Spartou a důležití muži jejího týmu netají: “Chceme titul.”

Řadí se do sorty fotbalových gentlemanů. Byť na hřišti do toho uměl pořádně šlápnout. Kouč Jaroslav Šilhavý je rozumný muž, v názorech občas opatrný, ale také trefný. Jeho Slavia se však valí ligou, a proto i on musí připustit: “Cíle máme nejvyšší, i když to nechceme hlásit do novin.”

Slavia je nahoře. Jako její kapitán Jiří Bílek nad brněnským útočníkem Jakubem...

Slavia je nahoře. Jako její kapitán Jiří Bílek nad brněnským útočníkem Jakubem Řezníčkem.

Překlad téhle věty je jasný, ani ho nemusí vysvětlovat záložník Antonín Barák, hlavní hvězda sešívaného mužstva posledních dvou utkání. “Hrajeme o titul. Já sám bych si to hrozně přál, i když samozřejmě to jsou silné slova. O titul hraje pět šest týmů, ale proč se toho bát? Proč to nezkusit? Máme formu a věřím, že když ji udržíme, tak máme šanci o titul hrát,” řekl blonďatý hráč po středečním zápase v Brně, kde dal dvě branky a přispěl k jasnému vítězství 4:1.

Formu Slavie po tomhle utkání uznal i brněnský trenér Svatopluk Habanec. “Kvalitativně je většina hráčů Sparty a Slavie někde jinde, na některých postech až o třídu. Kvalita na straně soupeře byla dost okatá. Hráči výborně vybavení silově, rychlostně... Už dlouho jsem proti tak silnému týmu nehrál,“ přiznal.

Podobné věty zvolil v sobotu hradecký kouč Milan Frimmel, další odborník, který pasuje Slavii mezi nejlepší týmy ligy. Tam rozhodně patří a může myslet na titul. Tady je pět důvodů, proč na něj může dosáhnout.

Trenér: Klidná síla

Kouč Dušan Uhrin začal ve Slavii sezonu, ale posledních šest zápasů vede tým Jaroslav Šilhavý. Nyní se zdá, že změna byla dobrý krok. Celek pod Šilhavým odehrál šest utkání - jednou remizoval a pětkrát vyhrál.

Zvítězil v derby se Spartou, zdolal silný Liberec a v posledních dvou utkáních v Hradci a Brně jasně dominoval. Šilhavý totiž našel sestavu. “Zvykáme si na sebe,” zaradoval se záložník Josef Hušbauer.

A také dodal klid. Po hektickém Uhrinovi přišel rozvážný muž, který nedělá zběsilá rozhodnutí.

Peníze: Tolik nemá ani Sparta

Majetek společnosti CEFC, jež vlastní Slavii, se neudává, ale obrat skupiny je téměř 45 miliard dolarů. A je 229. místě v žebříčku Fortune 500. To jsou čísla těžko dosažitelná i pro Daniela Křetínského, vlastníka Sparty. Ten nyní figuruje na žebříčku nejbohatších Čechů s 22 miliardami na šestém místě.

Pro Viktorii Plzeň, třetího favorita na titul, i nyní vedoucí tým ligy Mladou Boleslav jde o sumy z jiné planety.

Důkazem je i to, že kouč Šilhavý bez skrupulí posadil na tribunu Gino van Kessela, letní posilu za 35 milionů korun. Pro Číňany jsou to drobné.

Zima: Další posílení

Na jednu stranu jsou peníze výhoda, na druhou trochu zátěž. Slavia má nyní velmi dobrý kádr, který si postupně začíná takzvaně sedat. Přesto se dá očekávat další zimní posílení, tudíž zásah do zajetého mužstva.

“Během podzimu poznáme, kde je potřeba tým doplnit,” řekl po nástupu trenér Šilhavý. Právě on se musí stát zárukou, že nepřijdou překotné změny. Méně je často více.

Vliv: Sponzorují i reprezentaci

Slavia není silná jen na hřišti. Její vliv je cítit také v zákulisí. Je to logické, vlastně jen malé připomenutí zámožnosti majitele, tedy čínské společnosti CEFC. Kdo má peníze, má vliv, to platí odjakživa.

CEFC sponzoruje také fotbalovou asociaci, její logo mají na oblečení i reprezentační týmy. To je pro Slavii sice neviditelná, ale velmi účinná zbraň.

Soupeři: Válčí na dvou frontách

Slavia sice také hrála Evropskou ligu, ale do základní skupiny se neprobojovala. Oproti tomu Sparta s Plzní a také Liberec musejí zvládat zápasy na mezinárodní úrovni i na české scéně. Proto tříští síly, čehož může Slavia využít.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:36 17. února 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  20
 • Haha
  14
 • Cože
  14
 • Tvl
  14
 • Trapas
  12
 • Sladký
  11
Komentáře