Slavia pod čínskou hvězdou: Proč je dobré, že vyhnali Řebíčka?

Aleš Řebíček, už bývalý majitel Slavie. | foto: Expres.cz

Nejstarší český klub má nového majitele – Slavia podnikla neprobádaný krok. Aleše Řebíčka, exministra s kontroverzní pověstí, střídá čínská společnost CEFC s podporou milionáře Jiřího Šimáně. Proč je dobře, že už majitelem tradiční značky není podnikatel se vzezřením lesního muže?

PENÍZE

Naprosto klíčová věc. Vždyť Řebíček, přestože vydělal na podivných obchodech firmy Viamont stovky milionů korun, ve Slavii vykrvácel.
Šimáně, majitel společnosti Unimex, držel v ruce směnku, jež mu mohla Slavii přihrát do ruky velmi jednoduše. On se však nechtěl stát jejím jediným vlastníkem, proto se vstupem do klubu svého srdce otálel.

Přesto v létě zaplatil soustředění, podílel se i na příchodech hráčů a do vedení instaloval svého muže, nového ředitele Davida Trundu. S příchodem Číňanů pak také on vystoupil na otevřenou scénu. A síla CEFC? Obrat korporace je téměř 35 miliard dolarů ročně. Společnost plánuje, že v nejbližších letech proinvestuje v Česku 19 miliard.

Naproti tomu pro Řebíčka byla Slavia akce na hraně. Ztrácel, nevěděl, kudy kam. Ohrožovalo ho také exekuční řízení, jež je proti klubu vedeno. To je vyčísleno na 19 milionů milionů, což je pro čínské byznysmeny směšné číslo.

POVĚST

Řebíček má pověst nevalnou, o tom není žádná pochybnost. Jeho firma vydělala nejvíce na zakázkách v době, kdy byl ministrem dopravy. Jeho bratr Adam, někdejší policista ze severních Čech, je stíhán kvůli vydírání.

Samozřejmě, Číňané přicházejí z režimu, jež si rozhodně nedělá starosti s dodržováním lidských práv, což je potřeba akcentovat. Na druhou stranu se v Pekingu konaly olympijské hry, mistrovství světa v atletice a také ekonomové hovoří o čínském ekonomickém potenciálu jako o jednoznačně největší světové síle.

Navíc je tu jméno Šimáně, respektovaný obchodník bez škraloupů.

Jiří Šimáně má v klubu čtyřicet procent, navíc je jeho fanouškem.

Jiří Šimáně má v klubu čtyřicet procent, navíc je jeho fanouškem.

KVALITA

Řebíček prostě nedokázal řídit fotbalový klub. Předvedl přehršel kotrmelců s trenéry, hráči, lidmi ve vedení. Jednou doprava, podruhé doleva. Chyběla mi vize, koncepce – jakkoli jsou tato slova ošklivá a nadužívaná. Fotbalový klub jimi však musí být veden.

Nyní přicházejí lidé, kteří vydělali velké peníze (Číňané i Šimáně) – k tomu za nimi stojí způsob, jak k nim přišli. Tedy klasickou podnikatelskou cestou, i když na čínský způsob. Naproti tomu Řebíček je dalším ze symbolů veksláckých praktik v Česku. A to se projevilo i ve fotbale.

(mzk)

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:15 4. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

 • Sladký
  7
 • Tvl
  6
 • Haha
  5
 • Trapas
  5
 • Super
  4
 • Cože
  3
Komentáře