Středa 22. května 2024, svátek má Emil
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Nejlepší český kapitán? Veterán Červenka všem ukazuje, jak se hraje hokej skoro ve čtyřiceti

  Na hokejovém mistrovství světa v Praze Roman Červenka píše nevídaný příběh. Málokdo očekával, že tento osmatřicetiletý veterán zastíní mladší hvězdy z NHL a stane se klíčovým hráčem českého týmu.

  Červus, jak se pražskému rodákovi přezdívá, ale zatím ukazuje, že nepatří do starého železa, právě naopak, zraje jako víno! Kdysi terč býval fanoušků a svém jubilejním dvoustém zápase za národní tým předvedl, že je kapitánem par excellence, když svými góly významně přispěl k vítězství 6:3 nad Norskem.

  Kdysi terč fanoušků a oběť pandemie

  Od roku 2014 se Roman Červenka zúčastnil celkem devíti významných mezinárodních turnajů, včetně světových šampionátů, olympijských her a Světového poháru, ale žádnou medaili si z nich bohužel neodvezl. Za trenéra Filipa Pešána dokonce prožil na olympiádě v Pekingu propadák, kdy český tým poprvé v historii neuspěl postoupit do čtvrtfinále, což pro něj bylo obzvláště frustrující, jelikož byl svědkem největších českých neúspěchů.

  Červenka byl také často terčem kritiky domácích fanoušků, kteří mu vyčítali nedostatečný přínos pro tým.

  Roman Červenka.

  Situace vyvrcholila na MS 2018, kde jako kapitán nedokázal vést tým přes čtvrtfinále, a s osobním skóre 0+2 byl jeho výkon vnímán jako zklamání. Poté, co následující tři sezony v reprezentaci kvůli zdravotním problémům, včetně nebezpečné plicní embolie a dopadů covidové pandemie, nehrál, mnozí předpokládali, že jeho kariéra v národním týmu je u konce.

  Avšak, s příchodem nového trenéra, finského stratéga Kariho Jalonena, došlo k obratu. Jalonen ocenil Červenkovu zkušenost a před šampionátem ve Finsku ho jmenoval kapitánem, čímž mu dal šanci ukončit desetileté období bez medaile, které sužovalo český tým od zisku bronzové medaile v roce 2012. Červenka tuto důvěru oplatil s přehledem, což ukázal na nedávném turnaji, kde svými výkony významně přispěl k úspěchu týmu.

  Fenomenální céčko na dresu

  Když Roman vstupoval na led pražské O2 areny, málokdo by tipoval, že tento osmatřicetiletý hrdina bude hlavní hvězdou večera. Ale „Červus“, jak ho zná každý pravý fanoušek, rozzářil arénu svým neuvěřitelným výkonem.

  Ve svém pokročilém hokejovém věku se prezentuje lepší formou než kdykoliv předtím. V sobotním zápase proti Norsku vstřelil dva góly, otočil už téměř prohraný zápas a přispěl k obratu na konečných 6:3 ve prospěch českého týmu.

  „Přesně víme, proč má na dresu céčko,“ pochválil kapitána brankář Petr Mrázek.

  „Vůbec nevypadá jako starý pán,“ přidal s úsměvem forvard Matěj Stránský. Tímto výkonem Červenka dokonale oslavil svůj dvoustý zápas za národní tým.

  Sál O2 areny se naplnil nejen aplausem tisíců fanoušků, ale i uznáním hokejových legend. Mezi diváky nechyběli Robert Reichel ani David Výborný, držitel rekordu za nejvíce reprezentačních startů. Přítomnost těchto ikon dodala Červenkově výkonu na váze. „Vyrůstal jsem, když tihle kluci vyhrávali medaile. Bylo pro mě velkou motivací si za nároďák vůbec zahrát. Oni byli tím motorem. Že jednou budu mít tolik zápasů, o tom jsem asi ani nesnil,“ přiznal Červenka po zápase.

  Roman Červenka a Ondřej Kaše před brankou Rasmus Rissanen.

  Překoná legendy?

  Na tomto šampionátu má Červenka možnost překonat Petra Čáslavu, který má na kontě 201 reprezentačních startů. Pokud se mu podaří, dalším cílem bude předběhnout Davida Výborného.

  Ačkoliv Červenka tvrdí, „Nechci tady ale honit nějaké statistiky, všichni jsme tady kvůli něčemu jinému,“ jeho dosažené úspěchy na ledě stojí za zmínku. V mistrovských soutěžích si připsal 89 zápasů a získal 68 bodů (26 gólů a 42 asistencí). V historickém pořadí je osmý, těsně za hvězdami jako Jaromír Jágr, který sledoval sobotní zápas přímo na stadionu.

  Je možné, že na tomto turnaji překoná legendární hranici 68 bodů. „Je to prostě fenomén českého hokeje. Profesionál. Všichni se od něj můžeme strašně moc naučit na ledě i mimo něj,“ řekl s obdivem Stránský.

  Dvě stě zápasů v repre, to je neskutečné. Hraje na vrcholu tolik let! A výborně! Klobouk dolů,“ dodal Mrázek.

  „Já bych nepřeháněl,“ skromně opáčil kapitán Červenka, jehož dvě stě startů mluví sama za sebe.

  Fotogalerie