Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Vinen! Radim Žondra dostal za napadení tenistky Kvitové 8 let

  Radim Žondra a Petra Kvitová | foto: koláž Expresu

  Případ napadení tenistky Petry Kvitové dospěl do finále a dnes padl nepravomocný rozsudek. Soud uznal obžalovaného Radima Žondru vinným a vyměřil mu trest ve výši osmi let odnětí svobody. Přes den přitom u soudu zazněla informace, která mohla pořádně zamíchat kartami. Nejen Žondru, ale dokonce ani žádného dalšího člověka nezachytily kamery před domem Kvitové! Obžaloba navíc zpochybnila i další důkazy.

  U brněnského soudu dnes proběhlo další jednání v případu napadení tenistky Petry Kvitové. A nakonec padl zatím nepravomocný rozsudek. Radim Žondra byl uznán vinným a vyfasoval trest ve výši osmi let odnětí svobody. Jde o trest souhrnný, který počítá i se dvěma a půl roku vězení z jiného případu, v němž obžalovaný figuroval.

  Jeho obhajoba se snažila zpochybňovat důkazy, které mluvily v jeho neprospěch, a nad některými z nich skutečně visela celá řada otazníků. Ani to ale nakonec nestačilo.

  „Soud zhodnotil výpověď Kvitové jako zcela věrohodnou a konzistentní. Při rekognici se byla schopna vyjadřovat detailně a jasně,“ cituje server Blesk.cz soudkyni Dagmar Bordovskou.

  Žondrova advokátka Lucie Nejedlá dnes napadla hned dva klíčové důkazy proti jejímu klientovi, a to rekognici a pachové stopy.

  „Rekognice neměla rozhodně proběhnout podle fotek, ale přímo in natura. Osoba podezřelá z činu již byla policii známa a mohla být zajištěna. Policie tak mohla zajistit vyšší spolehlivost důkazu,“ cituje Blesk nejprve vyjádření Nejedlé k rekognici.

  Někteří lidé Žondru přirovnávají k Lukáši Nečesanému.

  Pachové stopy byly v případu klíčovým důkazem, jenže ani ty minimálně podle Nejedlé ani Žondry nepůsobí úplně jednoznačně.

  „Oblečení přišlo do styku s více osobami. Pachové stopy na mikině i na tričku byly zajištěny v bytě, kde se pohybovalo hodně lidí. Teprve až poté, kdy poškozenou ošetřili lékaři, přišli policisté a až pak odebral technik vzorky pachových stop a daktyloskopické stopy,“ prohlásila advokátka. Žondra pak připomněl slova Kvitové, že mikinu v době útoku neměla na sobě, ale vzala si ji až poté.

  Na mimořádně zajímavou skutečnost pak upozornila i samotná soudkyně, která přečetla policejní protokol, v němž stojí, že Žondru ani jeho auto nezachytily policejní kamery před domem tenistky Kvitové. Toho se chytil i sám obžalovaný.

  „A jak se tam někdo mohl dostat, když na kameře u vchodu nic není? Poškozená uvedla, že na ni pachatel zazvonil. Nejenže tam nejsem nikde já, ale ani kdokoliv jiný,“ kroutil Žondra hlavou.

  Patří ruka skutečně tenistce Kvitové?

  Advokátka Nejedlá pak vytáhla i mimořádně překvapivou námitku, a sice že pořezaná ruka na fotografii, která je obecně považována za snímek přímo z operace Kvitové, nemusí tenistce ve skutečnosti vůbec patřit.

  „Fotka, kterou poskytuje zařízení, kde ji operovali, zachycuje jenom ruku. Není ztotožněno, zda je to její ruka, můžeme tomu jen věřit. Policie přitom měla možnost stav ruky zdokumentovat. Není průkazné, k jakému zranění přesně došlo,“ prohlásila s tím, že by měl být její klient zproštěn obžaloby.

  Žondra: Neměl jsem důvod

  Před soudem pak přednesl svou závěrečnou řeč i samotný Radim Žondra. Ten zopakoval, že oloupit světově známou tenistku by pro něj jako pro recidivistu v podmínce bylo sebevraždou. Navíc prý k činu neměl důvod.

  „Neměl jsem žádný motiv spáchat takový čin. Jedině snad podle znalců majetkový prospěch. Netrpěl jsem ale nouzí, byl jsem po propuštění z vězení schopen najít si práci a postarat se o sebe,“ prohlásil.

  „Kdybych se byl i něčeho dopustil, jít si někam pro deset tisíc korun, tak je to s mou kriminální minulostí sebevražda. Policie by si pro mne přišla za pár hodin,“ dodal Žondra.

  Zároveň také spekuloval nad tím, že mohlo mít přepadení například sexuální podtext.

  Po vynesení rozsudku si Žondra s advokátkou ponechali čas na rozmyšlenou, zda se proti trestu odvolají.

  Žalobce: Za katr na 12 let!

  Nad zpochybňováním důkazů ovšem kroutil hlavou státní zástupce Ivan Hrazdira, podle něhož je napadání pachových stop u obžalovaných běžnou věcí.

  „Zpochybňování pachových stop je tradičně využíváno obhajobami v řadě případů,“ prohlásil u dnešního soudu.

  Navíc už celou dobu útočil na Žondrovo údajné alibi, které mu poskytli kolegové ze stavby v Napajedlech. Podle Hrazdiry se mu totiž parťáci snažili jednotnou výpovědí pomáhat, což má dosvědčovat třeba i hromadná schůzka s obhájkyní. Ze stavebních deníků prý ale nevyplývá, že by Žondra na stavbě byl.

  Lukáš Trojan, zmocněnec Kvitové, která aktuálně hraje na turnaji v Miami, navíc podotkl, že se Žondra stejným způsobem hájil i v dřívějších případech. Také tvrdil, že se v době činu nacházel na stavbě.

  Ve světle svých tvrzení žádal státní zástupce pro obžalovaného trest kolem dvanácti let ve věznici se zvýšenou ostrahou. To se mu nakonec nevyplnilo.

  „Obžalovaný se dopustil jednání ve zkušební době. Zdá se, že se nepolepšil. Mám za to, že soud má zvážit jeho potrestání v horní polovině trestní sazby, navíc se zvýšením o třetinu. V trvání kolem dvanácti let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou,“ prohlásil žalobce.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:39 středa 24. července 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   30
  • Trapas
   17
  • Tvl
   17
  • Haha
   13
  • Cože
   11
  • Sladký
   8